Recenzje książek

Orlando Figes, „Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2010, 14:29

Wydawnictwo MAGNUM

Książkę, liczącą 600 stron czyta się jednym tchem i ogrom zbrodni stalinowskich jaki poprzez losy jednostek i rodzin został w niej ukazany, jest porażający. To jednak nie jest książka o Stalinie, choć jego obecność czuje się w tle każdego nieszczęścia. To książka o tym, jak reżim wpływał na ludzkie postawy i umysły – zarówno tych, którzy się pastwili jak i tych, którzy byli poniżani.

Z trudnością przekopujemy się przez dramat ofiar systemu. Odkładamy tę książkę i wracamy do niej, bo chęć zgłębienia prawdy jest silniejsza. Ofiara stać się mógł każdy. Dziecko za to, że rodzice kiedyś mieli duże gospodarstwo rolne, ojcowie którzy lekkomyślnie opowiedzieli dowcip godzący w reżim lub wodza, matki mające pochodzenie żydowskie lub inteligenckie.

Autor zebrał relacje o tragicznym losie ludzi mieszkających na terenie ZSRR – nie tylko Rosjan lecz także wszystkich innych nacji, które dobrowolnie lub siłą, albo na skutek historycznych okoliczności tam się znalazły. Zsyłka do łagru, ostracyzm sąsiedzki, prześladowania i upokorzenia były niewinną karą. Jeszcze była kara śmierci.

Ludzie represjonowani, ich rodziny, ci którym udało się przeżyć, trzymali ten swój dramat w tajemnicy. Matki nie mówiły dzieciom, żony nie wtajemniczały mężów w swoje „kułackie” lub „białogwardyjskie „ pochodzenie. Żyli w zmowie milczenia, w codziennym strachu, w cieniu terroru. Dopiero te przemiany, jakie dokonały się w systemie politycznym nie istniejącego już ZSRR niektórym otworzyły usta.

Kapitalna książka historyka i pisarza angielskiego, który wykonał ogromną pracę przekopując się przez stosy dokumentów, rozmawiając z setkami tych, którzy zdecydowali się mówić. Porażający dokument zdrady, zła, okrucieństwa, historie o utraconych dzieciach, zamordowanych rodzicach, latach rozłąki i upokorzeń. Książka absolutnie niezwykła poświęcona pamięci tych, którzy cierpieli i tych co przeżyli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna