Recenzje książek

Peter Godman, „Hitler i Watykan”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2009, 11:34

Wydawnictwo Pascal

Relacje Hitler – Watykan było dość niejasne, może dlatego, że skwapliwie przemilczane. Owszem, co jakiś czas wybuchały pretensje, że Pius XI może nie tyle sprzyjał nazizmowi co nie sprzeciwiał się mu. Później znów zapadała cisza i nie podejmowano tego tematu.

Takie niedomówienia, szczególnie dotyczące historii współczesnej i sprawy tak drażliwej sprawiały, że nadawano jej być może większe, albo zgoła wypaczone znaczenie. Do dziś kontakty z Watykanem nie należą do najprostszych i może też dlatego tak trudno było sięgnąć do tamtych faktów i wydarzeń.

Dlaczego Kościół był tak powściągliwy wobec ideologii tak rasistowskiej, sprzecznej z duchem chrześcijaństwa, zbrodniczej? Próbuje odpowiedzieć na to historyk, Peter Godman. Jednak nie spodziewajmy się, że dostaniemy oczywiste wyjaśnienie tego pytania bo dojście do prawdy nie jest proste.

Autor ukazuje skomplikowane mechanizmy ówczesnej sytuacji politycznej, społecznej, a także wewnątrz Kościoła, który musiał prowadzić dość skomplikowaną grę między własną niezależnością, a wszechogarniającym nazizmem stosując często politykę ustępstw i oportunizmu.

Peter Godman dotarł do wielu interesujących dokumentów, pokazał główne postaci będące
wówczas na pierwszych miejscach władzy tak kościelnej jak faszystowskiej. Przedstawił stanowiska różnych stron, analizę ideologii nazistowskiej zleconą jezuitom i wiele innych. To bardzo interesująca praca, dobrze, przystępnie napisana.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna