Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A
Philippa Gregory, "Odmieniec” (Wydawnictwo Literacki Egmont)
Philippa Gregory, \"Odmieniec” (Wydawnictwo Literacki Egmont)

Porównań do "Imienia róży” nie da się uniknąć. Akcja "Odmieńca” rozgrywa się również w średniowiecznej Europie. I również jest śledztwo prowadzone w klasztorze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Młody zakonnik Luca Vero zostaje wysłany przez papieża na misję i ma rozwikłać tajemnicę dziwnych wydarzeń w kobiecym klasztorze. W śledztwie pomaga mu skryba Piotr spisujący raporty z inkwizycyjnych sukcesów oraz wierny sługa Freize, mający wyjątkowy dar poskramiania zwierząt. W kolejnej misji dołącza do nich także zdradzona przez brata dziedziczka fortuny swego ojca Isolda oraz jej towarzyszka Iszrak pochodząca z Mauretanii.

Fabuła, mimo że miejscami naiwna i nazbyt uproszczona, jednak wciąga. Przygody Luki obchodzą czytelnika, który kibicuje mu, żeby ustalając prawdę sprawiedliwości stało się zadość.

Ciekawe w książce jest tło całej historii. Luca Vero zanim otrzymał misję, został wyrzucony ze swojego zakonu. Doszedł bowiem do wniosku, że gwoździe z krzyża Chrystusa, uznawane za relikwie, nie mogą być prawdziwe. Stwierdził to kiedy policzył ile kościołów i zakonów w całej Europie chwali się posiadaniem oryginalnych gwoździ. "Duchowni nie potrzebują samodzielnie myślących” - słyszy od swoich przełożonych. Wybiera go jednak papież, który wie że inteligentny człowiek może jednak do czegoś mu się przydać.

Luca zostaje rzucony pośród kobiety zamieszkujące klasztor we włoskim opactwie Lucretili. Zakonnice lunatykują, mają straszne wizje a na ich rękach pojawiają się stygmaty. Czy to jeden z symptomów zbliżającego się końca świata? Luca ma to ustalić i sprawdzić czy dziwne wydarzenia są sprawką Szatana, czy też może stoi za nimi ktoś z tego świata. W drugiej misji inkwizytor ma zbadać czy schwytany przez wieśniaków zwierz to stwór, który pożarł przed laty dziecko, a podczas pełni Księżyca przemienia się w wilkołaka. Na miejsce zjeżdża biskup ze swoją świtą, a wieśniacy już szykują kamienie, żeby zatłuc stworzenie. Zagadkę pomaga rozwikłać Iszrak, heretyczka, jedyna osoba bez klapek na oczach zasłaniających prawdę.

Philippa Gregory wprost wytyka głupotę szerzoną przez średniowieczny kościół. Isolda umie co najwyżej haftować i bywać na salonach. Jest bowiem znakomitą partią na żonę, a jej miejsce jest u boku mężczyzny. Albo w zakonie, jeśli rola gwałconej i poniżanej małżonki jej nie odpowiada. Została bowiem wychowana w głębokiej wierze i jest posłuszna woli ojca. Tymczasem jej przyjaciółka Iszrak, heretyczka i "niewierna”, świetnie strzela z łuku, umie się obronić i ma wiedzę potrzebną w codziennym życiu, bo w jej kulturze kobiety mogły się uczyć.

Gregory jest autorką biograficznych powieści historycznych, z których najgłośniejszą chyba są "Kochanice króla”. "Odmieniec” to zdecydowanie lżejsze podejście do historii. Całkowita fikcja, bo jak przyznaje sama autorka "zapragnęła napisać coś dla samej przyjemności pisania, w nadziei, że i wam się spodoba”. "Odmieniec” to I tom serii "Zakon ciemności”. Drugi tom "Stormbringers” w Polsce ukaże się wiosną 2014 roku. A w przygotowaniu są już dwa kolejne. I wydawca słusznie chyba założył, że seria zdobędzie popularność.

Pozostałe informacje

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna