Recenzje książek

Philippe Pozzo di Borgo, "Drugi oddech”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2012, 15:02

Philippe Pozzo di Borgo, "Drugi oddech”, wydawnictwo W.A.B
Philippe Pozzo di Borgo, \"Drugi oddech”, wydawnictwo W.A.B

Ci wszyscy, którzy oglądali z zachwytem film "Nietykalni” z pewnością zechcą przeczytać tę książkę. Właściwie warto tak zrobić, choć lepiej najpierw było sięgnąć po ów "Drugi oddech”, po wspomnienia spisane przez Philippe Pozzo di Borgo.

Ot, choćby po to, żeby zobaczyć jak z rzeczy wprawdzie wzruszającej, lecz mało ekscytującej, reżyser wykrzesał obraz intrygujący, tak bardzo emocjonalny, już nie mówiąc o tym, że czasem także zabawny choć bardzo prawdziwy.

Niestety, niestety porównania są nieuniknione.
Tak, książka jest zupełnie inna, a może nawet niektórych rozczaruje. Jej bohater, a jednocześnie autor, zamożny, wybraniec fortuny wspomina swoje życie.

Wspomina ten czas, kiedy los odwrócił się od niego. Najpierw ukochana żona traci kolejne dzieci, później on na skutek wypadku zostaje kaleką z porażeniem czterokończynowym, wreszcie w trzy lata po tym, jak runął na ziemie z paralotnią, jego ukochana Beatrice umiera na raka.

"Do wypadku byłem człowiekiem należącym do tego świata, starającym się zostawić po sobie ślad w biegu jego spraw, próbującym tworzyć. Od czasu wypadku oblegają mnie myśli. Od śmierci Beatrice cierpienie…”

I w przeważającej części taka właśnie jest ta książka. Czasem wydaje się nieuporządkowana, z licznymi odniesieniami do przeszłości, z wątkami, które się przeplatają i wcale nie są chronologiczne, jednak jest dojmująca, prawdziwa, a może dopiero teraz, czytając ją, rozumiemy ludzi na wózkach.

Książka jest na pewno bardziej prawdziwa niż to, co na ekranie. W każdym razie – oprócz niezwykłego związku tych dwojga – niezwykłej przyjaźni bohatera z opiekunem, ważne jest w niej jeszcze jedno – jakość życia. To ona sprawia, że człowiek chce się rano zbudzić.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna