Recenzje książek

"Piękny dwudziestoletni”, Adam Czyżewski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2013, 15:35

Nazywany polskim Jamesem Deanem był tym autorem, którego się zachłannie czytało, którego trzeba było czytać. Buntownik, brat duchowy wszystkich kontestujących tamtych czasów, bohater niepokorny, który sam kreował własną biografię. Choć właściwie nie musiał tego robić.

Wystarczyło, że żył tak właśnie, a nie inaczej – Marek Hłasko, autor książek, które kupowało się spod lady, albo z drugiego obiegu. Intrygował sobą, płynął uparcie pod prąd, dawał się pochłonąć, wypływał, rzucał wyzwanie życiu i ludziom. Jednak czas robi swoje. Tamte lata wydają się dziś odległe, Hłasko nie żyje i od pewnego czasu wcale nie budził już takich emocji, jak w nieodległym przecież, ale minionym wieku.

Teraz znów wraca za sprawą biografii, którą zajął się jego cioteczny brat. Andrzej Czyżewski nie poszedł na łatwiznę, czyli nie ograniczył się do rodzinnych anegdot, wspomnień i opowieści. Napisał książkę drobiazgowo rzetelną. Może nawet nazbyt, bo wielbiciele Hłaski uwiedzeni jego legendą – a takich wciąż nie brak – może wcale nie wszystko chcieliby wiedzieć, niekoniecznie znać całą prawdę, jeśli w ogóle jest to możliwe w odniesieniu do drugiego człowieka.

Czyżewski podjął się niezwykłego dzieła – jednak jakiś stopień pokrewieństwa, albo osobisty punkt widzenia zaburza jego obiektywizm w ocenie bohatera. Stara się nam powiedzieć, że bunt jego bohatera zawsze znajdował uzasadnienie – nie był to li tylko wybryk pijanego młodego człowieka.

Na szczęście niezwykle drobiazgowo zebrany materiał faktograficzny nie przechylił treści w stronę dysertacji naukowej i nadal czytamy mocno udokumentowaną opowieść o życiu pisarza, choć w istocie fani z minionych lat mogą uznać, że odarł Hłaskę z części mitu w który tak głęboko wierzyli i który był niezwykły.

W tym ponad 500 stronicowym dziele znajdziemy wszystko o Hłasce – fotografie i dokumenty – niektóre publikowane pierwszy raz i fakty, które mogą zmienić jego ocenę. Ale przeczytać trzeba i warto.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna