Recenzje książek

Rabih Alameddine, „Hakawati mistrz opowieści”

  Edytuj ten wpis

Wydawnictwo Znak

Opowieść Osamy al-Charrata zaczyna się w Bejrucie, choć on sam mieszka w Los Angeles. Przybył do rodzinnego miasta, żeby pożegnać się z chorym ojcem. Ale jeśli chce zamknąć krąg rodzinnej historii, musi cofnąć się w czasie i opowiedzieć o ludziach już nie żyjących – o pradziadkach, ciotkach, wujkach.

Zaczyna więc opowieść jak Szecherezada, która chciała ocalić życie.

Tyle, że on, człowiek współczesny chce tą opowieścią wydobyć z mroków zapomnienia swoją rodzinę, powiedzieć, jak ona jest ważna, zbliżyć się do odchodzącego na zawsze ojca. Ale Osama, informatyk z amerykańskiego miasta, niespodziewanie uczynił jeszcze coś innego – wywołał baśniowe duchy – dżinna, latający dywan, księcia z bajki. Zaprosił do opowieści postacie z baśni, jaką był cały jego kraj, z tych baśni, które tak ważne były w jego ojczyźnie, w kulturze Libanu.

To niezwykła książka nawiązująca do tradycji snucia opowieści, do tradycji gatunku w którym w szufladce znajduje się szufladka i jedno opowiadanie daje początek drugiemu. Mistrz opowiadający był zawsze ważnym kreatorem życia. Takim właśnie staje się bohater książki. Mówi o ludziach, uczuciach, mówi o życiu kiedyś i teraz, wyczarowuje obrazy, które jak latający dywan zjawiają się na horyzoncie, oczarowuje, mami, każe kochać bo miłość jest wszystkim.

Fantastyczna książka, opowieść snuta pięknym językiem, wciągająca, niezwykła.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna