Recenzje książek

Ricardo Piglia, "Sztuczne oddychanie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2009, 13:56

Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.

Kim może być Włodzimierz Tardewski, emigrant mieszkający w Argentynie, buntownik, filozof, osoba nie uznająca kompromisów? Czy rzeczywiście tym ekscentrykiem jest Witold Gombrowicz? W każdym razie tak można odczytać między wierszami, w fabule tej książki napisanej ze swadą, choć stylem, który nie każdemu odbiorcy wyda się lekkostrawny.

Oto bohater powieści od dzieciństwa zafascynowany jest osobą wuja. Może dlatego, że go nie zna, a rodzinne przekazy powtarzane na ucho mówią, iż wuj był hulaką i w dodatku uciekł od szanownej małżonki do tancerki kabaretowej. Czyż można się dziwić, że taka wesoła i tajemnicza, a jednocześnie gorsząca osobowość stała się przedmiotem fascynacji młodego człowieka?

Ale jednocześnie bohater książki odkrywa, że wuj był nie tylko birbantem i zdrajcą, lecz także uwikłany był w niezłą intrygę polityczną i miał niezwykłych znajomych. Odkrywając fascynującą biografię kuzyna sam pozna niezwykłe osobowości - m.in. Włodzimierza Tardewskiego, przeżyje wzbogacające intelektualnie spotkania, weźmie udział w dysputach filozoficznych i literackich.

Powieść - opowieść narratora o niezwykłym odkrywaniu rodzinnej historii.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna