Recenzje książek

Rutu Modan "Uczta u królowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2014, 15:37
Autor: reda

Podobno było tak. Przy stole siedziała mama z córką, córka była niegrzeczna. Mama: Co by było, gdyby królowa zaprosiła Cię do siebie? Córka: Tak się składa, że królowa jest moją bardzo dobrą przyjaciółką i powiedziała mi, że jem wręcz doskonale.

Matka to autorka świetnych komiksów "Rany wylotowe” i "Zaduszki”. Rutu Modan wykorzystała rozmowę z dzieckiem do kolejnej swojej pracy. Tak powstała "Uczta u królowej”.

Gdyby ktoś mnie zapytał czy to książeczka dla dzieci czy dorosłych to bym szczerze powiedziała - nie wiem. Dzieci, i to takie przed etapem składania liter, dostają kolorową i estetyczną historię obrazkową. Przygody dziewczynki, która z domowej kuchni trafia na wystawne przyjęcie w pałacu.

Znający litery dowiedzą się jak doszło do wizyty Niny na uczcie w pałacu Buckingham i co dziewczyna zmieniła w sztywnej etykiecie.

Dorośli mogą drążyć interpretacyjne tropy: zderzenia kultur, funkcji rytuału, przełamywania konwencji, otwartości na zmiany, akceptacji innego, umiejętności czerpania z konfrontacji z czymś nowym, przekraczania granic i stawiania ich.

Jeśli uznać to za dobry temat do rozmów z dziećmi - książka jest idealnym pretekstem. Do nauki kultury jedzenia też.

Jako wielbicielka Rutu Modan jestem odrobinę rozczarowana wielkością i wagą wydawniczego przedsięwzięcia - ledwie 32 strony, lektura trwa 8 minut.

Ale rozumiem, że to dla niektórych wartość nad wartości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: "Uczta królowej” Rutu Modan u
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna