Recenzje książek

Timothy Synder, "Skrwawione ziemie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2011, 14:52

Timothy Synder, "Skrwawione ziemie”, Wyd. Świat Książki
Timothy Synder, \"Skrwawione ziemie”, Wyd. Świat Książki

W tek książce Timothy Synder zebrał wszystkie okrucieństwa tamtego czasu – głód, upokorzenie, cierpienie, śmierć, bezprawie.

W roku 1933 Stalin był tym, który zapoczątkował erę masowych mordów w Europie. On zaczął głodząc Ukrainę. Marząc o kromce chleba umierały trzy miliony ludzi. Później, w latach 1937–1938 liczba ofiar terroru wyniosła ponad 700 tys. osób.

Z roku na rok było gorzej. W 1940 roku blisko 200 tysięcy polskich obywateli zginęło we wspólnych akcjach Niemców i Sowietów. Kiedy hitlerowskie wojska oblegały Leningrad, "…jedenastoletnia Rosjanka z Leningradu zakończyła swój skromny dziennik: "Została tylko Tania” – napisała te dramatyczne słowa, które porażały swoją wymową.

Na Białorusi, dwunastoletnia żydowska dziewczynka pisała ostatni list do ojca: "Żegnam się z Tobą, zanim umrę. Bardzo boję się tej śmierci, bo małe dzieci wrzucają żywcem do masowych grobów”. Była wśród ponad pięciu milionów Żydów, których zagazowali lub zastrzelili Niemcy”.

Jak pisze Timothy Synder w tamtych latach XX wieku reżim nazistowski i stalinowski wymordowały ok. 14mln. ludzi. Czas najgorszych mordów nadszedł wtedy, kiedy Hitler zdradził Stalina. Taki był los połowy ówczesnej Europy.
Autor twierdzi, że tragizm i horror II wojny światowej to przede wszystkim obozy śmierci, obozy koncentracyjne, obozy pracy, represje głodowe.

Ale też Snyder poszerza pojęcie Zagłady, bo bierze pod uwagę także stalinowski terror i przypomina jego tragiczne skutki.

Znakomita książka profesora historii na Uniwersytecie w Yale, który specjalizuje się w historii Polski i historii Europy Wschodniej.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna