Recenzje książek

Tomasz Rożek, "Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2012, 11:04

Tomasz Rożek, "Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (Wydawnictwo W.A.B)
Tomasz Rożek, \"Nauka to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (Wydawnictwo W.A.B)

Człowiek się uczy całe życie. No, może nie każdemu chce się "aż” uczyć w sensie dosłownym, ale na pewno powinna być w nas ciekawość świata, zjawisk otaczających nas, chęć dotarcia do rzeczy z pozoru tajemniczych i niezrozumiałych.

Okaże się, że owe sekrety i tajemnice wcale nimi nie są, że zjawiska nadzwyczajne mają swoje racjonalne wytłumaczenie i pojmowanie oraz rozwiązywanie jakichś problemów może być proste, nawet zabawne, ekscytujące.

Autor tej fantastycznej książki jest doktorem fizyki. Musi jednak – moim zdaniem – mieć też duszę humanisty, skoro tak świetnie, przystępnie, pięknym językiem, a nawet z poczuciem humoru opisał wiele zjawisk.

Można powiedzieć prosto – odpowiedział na pytania, jakie zadają dzieci, ot, takie z pozoru proste dlaczego liście zmieniają kolor, dlaczego na świecie nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, dlaczego ziemia się trzęsie, dlaczego pomidor jest czerwony, a ogórek zielony? Dlaczego, dlaczego, dlaczego? Denerwują nas te pytania zadawane przez dzieci. Może dlatego, że sami nie znamy odpowiedzi?

Ano właśnie – gdzie w nas ta ciekawość świata? Na jej zaspokojenie nigdy nie jest za późno! Dlatego warto i trzeba przeczytać tę książkę samemu, a później dzieciom. Albo później im opowiedzieć, lub odpowiedzieć na ich pytania. Tak właśnie jak zrobił autor, ojciec siedmioletnich pociech, które też pytały.

Dlatego ta książka jest napisana prosto, jednocześnie z taką werwą i emocjonalnie. Czyta się ją nie tylko z ogromną ciekawością, lecz także – czasami z rozbawieniem, z przekonaniem, że tak mało wiemy o świecie, który nas otacza, że w rzeczach najprostszych jest tyle do odkrycia.

Opatrzona świetnymi ilustracjami, dowcipnymi uwagami w niczym nie przypomina książki z zacięciem naukowym. A przecież tyle można się z niej dowiedzieć…

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna