Recenzje książek

Wiesław Helak, "Lwowska noc”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2012, 11:30

Wiesław Helak, "Lwowska noc” (Wydawnictwo Trio)
Wiesław Helak, \"Lwowska noc” (Wydawnictwo Trio)

Wydawnictwo Trio

To książka niełatwa, choć napisana świetnym językiem, takim właśnie, który znakomicie się czyta. Ba, gdybyż jeszcze sednem tej opowieści był problem łatwy. Tymczasem jest najtrudniejszy z najtrudniejszych – zadra naszej historii, rana nie zagojona, a nawet rozdrapywana, choć może to się będzie zmieniać? Od teraz?

Akcja powieści umieszczona jest w latach 1939-1946. Równie dobrze mógłby to być dokument, bo wydarzenia i sceny, jakie rozgrywają się w tej książce są aż nadto prawdziwe. Są do dziś pamiętane przez tych, którzy przeszli gehennę Lwowa.

Tłem jest tragiczne, piękne i ukochane przez wielu miasto. Helak przypomina o losach Polaków, choć nie tylko ich, od momentu wkroczenia Niemców, poprzez rzezie nacjonalistów ukraińskich po wkroczenie Armii Czerwonej. Miasto na przemian trafiało w ręce tych, którzy najczęściej na sztandarach mieli wypisaną rzeź, nienawiść, pogardę. Tego wszystkiego doświadczało miasto, a także ludzie, którzy tam żyli, a więc przecież nie tylko Polacy.

Główny bohater – polski nauczyciel z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendera, jego żona Maria i ich dzieci doznają tych wszystkich nieszczęść, jakie były udziałem wielu mieszkańców tamtych ziem.

To niezwykle prawdziwa opowieść – autor dobrze poznał historie wydarzeń sprzed lat i ludzkich z opowieści rodzinnych. Każdy doświadczył jakiejś nieprawości, a często zbrodni.

Helak stara się być szczery i obiektywny – pokazuje wzajemne relacje narodowości, które tu żyły obok siebie, narastające od lat złe emocje, brak tolerancji, prześladowania, pokazuje zło, które też było jedną z przyczyn odwetu, okrucieństwa, później wzajemnych uraz, które do dziś trudno przezwyciężyć – między ludźmi była rozlana krew.

Właśnie dlatego tę książkę czyta się niełatwo, choć jest świetnie napisana. Po prostu prawda w niej zawarta jest wciąż bardzo bolesna, trudna do zniesienia.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna