Recenzje książek

Will Eisner "Sprawa rodzinna i inne historie"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2011, 13:15
Autor: Rafał Panas

Will Eisner "Sprawa rodzinna i inne historie". Scenariusz i rysunki: Will Eisner. Wydawnictwo: Egm
Will Eisner \"Sprawa rodzinna i inne historie\". Scenariusz i rysunki: Will Eisner. Wydawnictwo: Egm

Jeśli jakiś komiks zasłużył na umieszczenie w serii "Mistrzowie Komiksu” to z pewnością ten. Amerykanin Will Eisner (1917 – 2005) jest ojcem powieści graficznej, czyli rysunkowych historii dla wymagających czytelników, twórcą komiksów "autorskich”.

Eisnera interesowali przede wszystkim ludzie z krwi i kości, ich życie i codzienne troski. Świetnym przykładem takiego podejścia jest zbiór "Sprawa rodzinna”.

Album składa się z trzech części. W tytułowym komiksie obserwujemy jak pewna rodzina zastanawia się, co z robić ze schorowanym ojcem, a raczej z jego spadkiem. Na jaw wychodzą dramatyczne zdarzenia z przeszłości, chciwość walczy o lepsze z niewrażliwością i podłością. Kłótnie dzieci nad dogorywającym ojcem przerwie zaskakujące zdarzenie.

Drugi komiks "Drobne cuda” tworzy kolaż historii z żydowskiej dzielnicy w Nowym Yorku – zabawnych, mądrych, smutnych i dających pokrzepienie. Eisner wspomina postaci ze swojego dzieciństwa, m. in. kuzyna potrafiącego okpić chuliganów – antysemitów oraz wujka, który dzięki sprytowi zmienił się z bezdomnego w milionera. Wspólnym tematem są cudowne zdarzenia potrafiące odmienić życie.

Trzecia historia "Życie na obcej planecie” ma zupełnie inny nastrój. To pełna rozmachu sensacyjna historia, która zaczyna się w pewnej stacji śledzenia obiektów kosmicznych.

W uznaniu roli Eisnera dla kultury popularnej najbardziej prestiżową nagrodę w świecie komiksu nazwano jego nazwiskiem.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna