Recenzje wydarzeń

Kawiak w Muzeum na Zamku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2008, 19:56

Dziś w Muzeum na Zamku odbył się wernisaż wystawy powstałej z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Tomka Kawiaka.

Artysta urodził się w 1943 roku w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Ceramiki ASP w Warszawie, który ukończył w 1968 roku. Zasłynął happeningiem ekologicznym pt. Ból Tomka Kawiaka, który zrealizował w 1970 roku w Lublinie. Od 1971 roku mieszka i tworzy we Francji, a ostatnio również w Tangerze. Od 1976 roku prowadzi światową akcję tzw. cegłowania - podróżując po świecie, zostawia w miejscach swojego pobytu "cegłę Tomka Kawiaka", którą wypala w czerwonej glinie i oznacza pieczęcią. Jest znany z realizacji imponujących rzeźb będących swoistymi parafrazami na temat dżinsów i kieszeni.

Na zamkowym dziedzińcu Kawiak zaprezentował instalację złożoną z kopca cegieł, ironicznie nawiązującą do coraz bardziej realnych planów budowy Muzeum Sztuki Współczesnej w Lublinie, które według optymistycznych prognoz ma powstać w latach 2010-12. W salach muzeum, Kawiak wykonał "artystyczny gest", przewracając kilkumetrowy ciąg cegieł ułożonych niczym kostki domina.

Prezentowane na wystawie instalacje związane są z akcją "CEGŁOWANIE ŚWIATA” i innymi działaniami artysty m.in. TROC-ART (czyli WYMIANA). Najciekawiej na wystawie prezentują się kolorowe grafiki w stylu pop art oraz zdjęcia cegieł ze znanych zakątków świata, ujęte w podświetlone ciepłym, pomarańczowym światłem light-boxy wielkością i kształtem nawiązujące do cegły. Ekspozycji towarzyszą serie kart pocztowych, publikacje oraz archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. Podczas trwania wystawy można nabyć książkę pt. "Kogut z Tangeru i inne opowiadania" - pierwszą próbę literacką artysty, zainspirowaną m.in. kulturą berberyjską. Można także wziąć udział w konkursie i wygrać pokrytą emalią cegłę z nazwiskiem artysty, a w ostatnim dniu wystawy kupić sygnowane, symboliczne cegły.

Wystawa potrwa do 31 października 2008 roku.

Marta Wysocka


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna