Recenzje wydarzeń

Skarby wyjęte z popiołów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2009, 15:20
Autor: Marta Wysocka

Niezwykły wernisaż fotografii w STOP!Galeria OMIT "ROZDROŻA"

Wystawa zatytułowana "Odchodzenie" prezentuje, ocalałe z pożaru siedziby Fundacji Muzyka Kresów, zdjęcia wybitnego lubelskiego fotografika Jana Magierskiego. Były to wypożyczone na wystawę, portrety muzykantów, wykonawców uczestniczących w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w latach 70. Pożar, który wybuchł 9 listopada 2005 roku przy ul. Jezuickiej 4, oprócz zdjęć pochłonął płyty CD, książki oraz kasety audio i wideo dokumentujące działalność fundacji.

Magierski z dużą wrażliwością oddał atmosferę miejsca i charakter wiejskich artystów. Czarno-białe fotografie zachwycają magią chwili, wydaje się że oprócz muzyka nie istnieje nic ponad instrument i graną melodię. Nastrój podkreśla świetnie uchwycone światło i znakomita kompozycja zdjęć.
Wyjęte z popiołów, nadpalone fotografie zyskują dodatkowy walor, bowiem prezentują świat kultury wiejskiej, którego już nie ma.

Jan Paweł Magierski urodził się w 1936 roku w Lublinie. Jest absolwentem UMCS, w latach 1963-2002 był naukowo-dydaktycznym pracownikiem ówczesnej Akademii Rolniczej. Uczył się w warszawskim Wyższym Studium Fotografii CPARA gdzie zdobył kwalifikacje instruktorskie. Należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Uczestniczył w ekspedycji geograficznej na Spitsbergen. Jego zamiłowanie do przyrody, podróży czy muzyki zaowocowało kilkoma wystawami indywidualnymi. W 1979 i 1999 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 1988 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2001 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawę można oglądać do 15.10 w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "ROZDROŻA" przy ulicy Krakowskie Przedmieście 39.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna