Teatr

Andrzej Seweryn i Nahorny Sextet

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2013, 11:09

Andrzej Seweryn
Andrzej Seweryn

15 marca Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl muzyczny "Dwugłos w sprawach istotnych w dwóch częściach”.

Spektakl jest wyrazem fascynacji dwoma ważnymi tekstami: "Tryptykiem Rzymskim” Jana Pawła II oraz "Traktatem teologicznym” Czesława Miłosza. W mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Seweryna przesłanie tych tekstów staje się niepowtarzalnym przeżyciem. Spektakl jest także okazją do słuchania Sextetu Włodzimierza Nahornego, którego muzyka nie jest ani tłem, ani uzupełnieniem, lecz partnerem i współtwórcą tego niezwykłego dialogu słowa i muzyki.

"Dwugłos...” określany jest jako "projekt długi, zmuszający do koncentracji, zastanowienia i chwili refleksji, łączący poezję i teatr z muzyką oraz religią”. Jest nie tylko połączeniem, ale też porównaniem dwóch istotnych tekstów, które niekiedy zdają się zgodne, innym zaś razem – polemiczne. W pewnym sensie okazują się jednak utworami komplementarnymi, mającymi podobny cel, którym jest przełożenie języka oficjalnego religii na język współczesny, powszechnie dostępny, odpowiadający na pytania epoki.

Włodzimierz Nahorny połączył świat muzyki poważnej i jazzu, tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. Muzyka "Dwugłosu...” to muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków i stylów. Włodzimierz Nahorny, wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny, zdaje się być wymarzoną osobą predysponowaną do stworzenia takiego przedsięwzięcia jak "Dwugłos...”. Oryginalne partie fortepianowe przeplatają się tu z przetworzeniami tematów oraz z nowym materiałem napisanym przez Nahornego. Z tym wszystkim integralnie związane są partie improwizowane przez samego mistrza jak i przez zaproszonych przez niego muzyków.

15 marca 2013 r., godz. 19:00
Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
Ceny biletów:
50 zł – normalny
40 zł - ulgowy.

Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie,
ul. Narutowicza 32, tel. (81) 536 03 21
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna