Teatr

"Boogie Street": Cohen w Teatrze Starym. Na scenie Renata Przemyk

Dodano: 22 września 2016, 18:08

Leonard Cohen nie mógł dostać od Lublina lepszego prezentu urodzinowego. 21 września, w dniu 82. urodzin artysty, Teatr Stary pokazał sceny z nowego spektaklu „Boogie Street”. Premiera w sobotę, 24 czerwca. Postać legendarnego poety, kompozytora i wokalisty zagrają i zaśpiewają Renata Przemyk i aktor Wojciech Leonowicz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– 21 października ukaże się album „You Want It Darker”, której producentem jest syn Cohena, Adam – zdradził na wczorajszej konferencji prasowej Daniel Wyszogrodzki, który z Cohenem zna się osobiście, od lat tłumaczy jego teksty. To on zaproponował Teatrowi Staremu Cohena, który jest nie tylko autorem takich hitów jak „Hallelujah” i „Dance Me To the End of Love”, ale także znakomitym poetą. „Księga tęsknoty”, na bazie której powstał spektakl, to jedna z najważniejszych książek Leonarda Cohena. – Moim zadaniem było wybrać najlepsze teksty i piosenki. I ułożyć je w atrakcyjną scenicznie całość – dodaje Wyszogrodzki.

Kogo zobaczymy na scenie? – Renata Przemyk to nasza Cohenka. Leon, bo tak mówimy na Leonowicza, to Cohen – żartuje Iwona Jera, która odpowiada za reżyserię, scenografię i kostiumy.

Z Renatą Przemyk śpiewają także: Magdalena Celińska i Sylwia Lasok. Na scenie na żywo zespół muzyczny w składzie: Piotr Selim - fortepian, Piotr Bogutyn – gitary, Paweł Nowak – perkusja, Bartłomiej Raban - kontrabas, gitara basowa.

W jednej z kluczowych scen Wojciech Leonowicz powie „Będzie w stanie w końcu uwierzyć w słowo Boga, który mówił wam już tyle razy i na tyle różnych sposobów, byście kochali się nawzajem. A przynajmniej nie torturowali. I nie mordowali w imię jakiś kretyńskich, ludzkich idei, po których chce się rzygać. Jesteśmy zmęczeni tym, że jesteśmy biali. I zmęczeni tym, że jesteśmy czarni. I nie będziemy już dłużej ani czarni ani biali”. To w skrócie przesłanie spektaklu.

W piosenkach, które zaśpiewa Renata Przemyk, pojawi się tęsknota za miłością. Zresztą sama wokalistka gra kobietę, której Leonard Cohen szukał przez całe życie. Czy znalazł? Odpowiedź już w sobotę na premierze.

Warto przypomnieć, że autorem plakatu do spektaklu „Boogie Street” jest światowej sławy polski grafik, Rosław Szaybo, m.in. twórca okładki do płyty Leonarda Cohena „Live Songs” z 1973 roku.

Teatr Stary, „Boogie Street” wg „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena

Przekład i układ: Daniel Wyszogrodzki, w głównej roli: Renata Przemyk i Wojciech Leonowicz. Reżyseria, scenografia, kostiumy: Iwona Jera, aranżacje: Krzysztof Herdzin.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna