Teatr

Bracia Karamazow w Krasnymstawie

  Edytuj ten wpis
Autor: pab

Bracia Karamazow (Materiały prasowe)
Bracia Karamazow (Materiały prasowe)

W niedzielę 28.10 (godz. 17) i w poniedziałek 29.10 (godz. 11) w Krasnostawskim Domu Kultury (ul. Okrzei 10) będzie można zobaczyć spektakl "Bracia Karamazow" Teatru Provisorium.

Spektakl Janusza Opryńskiego to w opinii krytyków teatralnych jedno z najwybitniejszych przed­stawień minionego sezonu w Polsce. Teraz będzie można je zobaczyć w Krasnymstawie.

Janusz Opryński o spektaklu:

"Bracia Karamazow” to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX-wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy. Wracamy do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki nas czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości.

Przez ostatni rok odbyliśmy publiczne próby czytane z Dostojewskim - cykl wykładów prowadzonych przez Profesora Cezarego Wodzińskiego, które uświetnialiśmy czytaniem fragmentów z powieści przez wybitnych polskich aktorów. Fragmenty z Dostojewskiego były specjalnie przetłumaczone przez Profesora. Nasza interpretacja głównych motywów "Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego jest naznaczona jego rozumieniem Rosji. Jego dwa dzieła "Święty Idiota” oraz "Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą” stały się naszymi głównymi lekturami przy pracy. Do projektu zaprosiliśmy wybitnych artystów, mających niezwykłe doświadczenie w kontakcie z klasycznymi tekstami literackimi."

Bilety po 38 zł normalny i 30 zł ulgowy. Kasa czynna codziennie w godzinach pracy KDK, tel.: 82 576 22 18; sekretariat wew. 10, kasa wew. 20.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna