Teatr

Bracia Karamazow wracają na scenę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2011, 09:55

 ( MACIEJ KACZANOWSKI/ARCHIWUM)
( MACIEJ KACZANOWSKI/ARCHIWUM)

Dobre aktorstwo i ciekawa scenografia – to nie wszystkie powody, dla których warto zobaczyć Braci Karamazow. Spektakl w czwartek i piątek (11-12.08) w Warsztatach Kultury.

Bracia Karamazow to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego. Janusz Opryński, reżyser spektaklu najpierw przeczytał Dostojewskiego po rosyjsku, potem w dwóch polskich przekładach. Następnie przez rok z wybitnymi polskimi aktorami odbył publiczne próby czytane powieści, którym towarzyszyły wykłady prof. Cezarego Wodzińskiego. Jego dwa dzieła "Święty Idiota” oraz "Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą” stały się głównymi lekturami przy pracy nad spektaklem.

Największe role zbudowali Jacek Brzeziński (od początku w Provisorium) oraz Adam Woronowicz, odtwórca głównej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Jacek Brzeziński gra Smierdiakowa, który zabił Fiodora Karamazowa i popełnił samobójstwo. Adam Woronowicz gra trzy role, m.in. Jurodiwego (świętego), który w transie widzi zaświaty, żyje poza dobrem i złem, eksperymentuje i przekracza wszelkie, dozwolone granice.

Znakomite role zagrały także Anastazja Bernad (Lublin), Tomasz Bazan (Lublin) oraz Marek Żerański. Muzykę do "Braci Karamazow” napisał Marek Dyjak, scenografię zrobili Jerzy Rudzki i Robert Kuśmirowski, wizualizacje Aleksander Janas.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna