Teatr

Co w weekend w lubelskich teatrach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2013, 18:58

"Turandot" Pawła Passiniego (MATERIAŁY ORGANIZATORA)
\"Turandot\" Pawła Passiniego (MATERIAŁY ORGANIZATORA)

W najbliższy weekend w lubelskich teatrach coś dla siebie znajdą dzieci, dorośli i seniorzy.

\"Jaś i Małgosia” w Andersenie

Na deski Teatru Andersena wrócił spektakl "Jaś i Małgosia”. To historia dwójki dzieci zagubionych w lesie. Przedstawienie wyreżyserowane przez Zbigniewa Lisowskiego parte jest na słynnej baśni Braci Grimm. W oryginale to jedna z najbardziej okrutnych bajek dla dzieci, w której ojciec porzuca dzieci w lesie, Starucha trzyma dziecko w klatce i tuczy go z zamiarem zjedzenie.
W Andersenie nie jest tak strasznie. Starucha jest atrakcyjną kobietą, która chodzi w szpilkach, a reżyser za pomocą lalek kieruje do dzieci i rodziców przesłanie.

– Do domku "Cioci Jadzi”, tak określa siebie Baba Jaga, zostają zaproszeni nie tylko tytułowi bohaterowie, ale również cała widownia. I o ile wejść jest całkiem prosto, wystarczy rozwinąć i połknąć cukierek, o tyle z wyjściem ze słodkiego raju jest już problem – zachęca Daniel Arbaczewski z Teatru Andersena. "Jasia i Małgosię” możecie obejrzeć z dziećmi w niedzielę, 27 stycznia o 12.

Turandot według Pasiniego

Miłośnicy opery i talentu Pawła Passiniego mogą w piątek i sobotę (25, 26 stycznia) w sali widowiskowej przy ul. Popiełuszki 5 (dawne Warszaty Kultury) obejrzeć historię chińskiej księżniczki Turandot, która zasłynęła z zadawania zagadek swoim zalotnikom. Kto nie potrafił udzielić prawidłowej odpowiedzi, ponosił śmierć.

Kiedy Giacomo Puccini pisał operę o Turandot, wiedział, że ma raka krtani i umrze. Pisał w milczeniu, bo nie mógł mówić. Może, dlatego Paweł Passini postanowił zagrać spektakl w języku migowym. Wykorzystał listy Passiniego, fragmenty Opery "Turandot” i zrobił spektakl o cierpieniu. Oraz o tym, co chciał w ostatniej operze wypowiedzieć Puccini.


Gombrowicz z muzyką Krzesimira Dębskiego

Kto lubi mocny teatr i nie boli się kontrowersyjnych scen, a jeszcze nie widział Gombrowicza w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza – powinien koniecznie wybrać się w poniedziałek (28 stycznia) o 19 do sali widowiskowej przy ul. Popiełuszki 5 na przedstawienie Teatru Provisorium i Kompania Teatr "Trans-Atlantyk”.

Spektakl powstał przy okazji specjalnej, gombrowiczowskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne”, scenografię zrobił Jerzy Rudzki, muzykę napisał Krzesimir Dębski.
Mamy dla Was jedno dwuosobowe zaproszenie.


Weekend dla seniorów w Osterwie

Teatr Osterwy wprowadził cieszący się dużą popularnością "Weekend dla Seniorów”. Kto skończył 60 lat i w kasie udokumentuje swój wiek – kupuje bilet za 15 zł. W dniach 25–27 stycznia o godzinie 17.00 możecie zobaczyć spektakl "Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Bogdana Toszy.
A my mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielę 27 stycznia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna