Teatr

Dwie nogi, dwie ręce i głowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2008, 19:06

Trzy solowe spektakle tańca współczesnego będzie można zobaczyć w niedzielę w lubelskim Centrum Kultury.

Wszystkie przedstawienia zostały zrealizowane przez stypendystów programu Solo Projekt 2008. Jego celem jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. Jest przeznaczony dla profesjonalnych tancerzy i początkujących choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany teatr tańca.

Wymogiem formalnym projektów zgłaszanych do konkursu jest redukcja scenografii spektaklu do pustej przestrzeni. Mottem przedsięwzięcia są słowa Jonathana Burrowsa "Do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa”.

Wedle tych założeń powstały choreografie "Movement Modular Synthesis”,, "Orlando” i "Lang”.

Pierwszą ustawili Barbara Bujakowska i Marcin Janus jako rodzaj studium ruchowego, do którego inspiracją w była zasada działania syntezatorów modularnych, mających szerokie zastosowanie w tworzeniu muzyki elektronicznej. Zatańczy Barbara Bujakowska.

Druga jest autorskim dziełem Karola Tymińskiego, zainspirowanym powieścią Virginii Woolf o tym samym tytule. Autorka opisuje historię tytułowego bohatera, który w ciągu kilkusetletniego żywota doświadcza przeobrażenia z mężczyzny w kobietę, poznając w ten sposób naturę obojga.

Trzecia, stworzona przez choreografa i tancerza Tomasza Bazana, specjalistę od tańca butoh, odnosi się do odnosi się do specyficznego sposobu prowadzenia ciała w jednym ze stylów chińskich sztuk walki tang lang. Jest on określany stylem śmierci. Wojownik, który pochłania energię przeciwnika, unicestwiając w efekcie i jego, i siebie.

Początek o godz. godz. 19. Bilety - studenckie za 10 zł i normalne za 20 zł - do kupienia na miejscu, ul. Peowiaków 12.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna