Teatr

Festiwal Sąsiedzi. Teatr w dwóch smakach (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2013, 17:49

Spektakl "Pod niemieckimi łóżkami” (Materiały prasowe)
Spektakl \"Pod niemieckimi łóżkami” (Materiały prasowe)

Jedne spektakle mają być dla widza przyjemne, inne dadzą do myślenia. Od 13 do 16 czerwca w Lublinie będzie Festiwal Sąsiedzi Słodko Gorzki. Od środy można odbierać bezpłatne zaproszenia na widowiska.

Przez cztery dni zobaczymy osiem spektakli podzielonych na dwa nurty. – Postanowiliśmy sięgnąć nie tylko do tematów słodkich i cieszących oko i ucho, ale sprowokować do czegoś bardziej refleksyjnego, skłaniającego do dyskusji – wyjaśniał podczas konferencji prasowej Witold Mazurkiewicz, dyrektor festiwalu Sąsiedzi.

Spektakle z nurtu gorzkiego będą pokazywane w sali widowiskowej przy ul. Popiełuszki 5. Wśród nich będą m.in. "Niewierni” Łukasza Ratajczaka z Teatru Łaźnia z Nowej Huty, "Jezus Chrystus Zbawiciel” Michała Zadary, czy "Żyd” Artura Pałygi w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Tematyka? Wiara, religia, nietolerancja.

Przedstawienia "słodkie” będą prezentowane tak jak w poprzednich latach w namiocie na pl. Litewskim. – To spektakle też bardzo ciekawe, ale lżejsze gatunkowo. Nie traktujące o rzeczach mniej poważnych, ale mówiące o nich w inny sposób – zachęca Mazurkiewicz.

W nurcie słodkim znajdzie się np. "Pod niemieckimi łóżkami”. – To opowieść o polskiej sprzątaczce, która w pewnym momencie postanawia "sypać” swoich niemieckich pracodawców – opowiada Łukasz Witt-Michałowski, reżyser spektaklu. – Wszystko w formie zabawowej, ale jest tam również pokaźnych rozmiarów łyżka dziegciu – dodaje.

W polskiej adaptacji przygotowanej m.in. przez aktora Bartłomieja Kasprzykowskiego (także występuje w spektaklu) autorzy pytają, co by się stało gdyby sprzątaczka zrobiła karierę również nad Wisłą. Są też komentarze na temat wielu osób działających w polskim szołbiznesie.

Po wybranych spektaklach będą dyskusje prowadzone przez dominikanina o. Tomasza Dostatniego. Wśród zaproszonych gości są publicyści: Paweł Smoleński, Grzegorz Chlasta i Maciej Stasiński. A po wszystkich spektaklach organizatorzy zapraszają na luźniejsze spotkania w klubie festiwalowym, który w tym roku będzie w Domu Kultury przy Krakowskim Przedmieściu 19.

Bilety na spektakle

Na przedstawienia nie można kupić biletów. Wszystkie wejściówki są bezpłatne i można je odbierać od środy, od godz. 11 w kasie Centrum Kultury przy ul. Narutowicza w Lublinie. Zaproszenia można też wygrać w konkursach organizowanych na stronach internetowych oraz Facebooku Centrum Kultury oraz festiwalu.
Podziel się swoim sekretem

Słodkie, albo gorzkie – takie mogą być sekrety na które czekają organizatorzy festiwalu. W czterech miejscach: Kap Kap Cafe (Narutowicza 33), Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia (Peowiaków 11), Cafe Heca (Hipoteczna 5) i Kawiarnia Kawka (Okopowa 9 i ½) można zostawić swoje sekrety. – Każdy mieszkaniec Lublina może podzielić się słodkim lub gorzkim sekretem, najciekawsze z nich opublikujemy na naszej stronie internetowej – zachęca Małgorzata Drozd z Centrum Kultury w Lublinie.

Festiwal Sąsiedzi "Słodko-Gorzki" - program

13.06 (czwartek)
godz. 18.00 – Ojciec Bóg – Teatr Polonia (Warszawa)
Namiot, pl. Litewski
godz. 20.00 – Jezus Chrystus Zbawiciel – Michał Zadara
Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5

14.06 (piątek)
godz. 17.00, 20.00 – Pod niemieckimi łóżkami – Impresariat Teatralny Eskander
Namiot, pl. Litewski
godz. 22.00 – Pandora – Teatr Formy (Wrocław)
pl. Litewski, wstęp wolny

15.06 (sobota)
godz. 14.00 – Rewolucja balonowa – Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (Warszawa)
Namiot, pl. Litewski
godz. 16.00, 20.00 – Żyd – Teatr Rampa (Warszawa)
Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5

16.06 (niedziela)
godz. 18.00 – Niewierni – Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)
Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
godz. 22.00 – Causa Fatalis – Teatr Novogo Fronta (Czechy)
parking przed Galerią Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny

> Zobacz więcej zdjęć ze spektakli:


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna