Teatr

Filharmonia Lubelska: 6 stycznia premiera "Pastorałki"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 grudnia 2010, 15:17

Jedną z najsłynniejszych polskich sztuk bożonarodzeniowych zagrają w Święto Trzech Króli lubelscy artyści. "Pastorałka” Leona Schillera wraca na lubelską scenę po dwudziestu latach.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Jerzego Turowicza wezmą udział lubelscy muzycy, aktorzy, śpiewacy, tancerze i wolni strzelcy. – Skrzyknęliśmy się jak kolędnicy, zainwestowaliśmy własne pieniądze, pracowaliśmy po godzinach pracy, żeby pokazać wam bożonarodzeniowe misterium, zakorzenione w polskiej tradycji – mówi Mariola Zagojska, która odpowiada za stronę muzyczną spektaklu i gra w nim Anioła oraz Śmierć. Choreografię do sztuki opracowała Agata Żółtowska, scenografię Xawery Kacperski.
– Nigdzie indziej na świecie nie ma z pewnością takiej Matki Boskiej jadącej na osiołku, który najczęściej bywa drewniany, ani takich pasterzy, co to do Betlejem przez Skalmierz i Tyniec zmierzają – piszą na stronie Filharmonii Lubelskiej realizatorzy "Pastorałki”.

Anioły adorują Dzieciątko, Diabeł im w tym przeszkadza, Śmierć grozi Herodowi a Archanioł w ułańskim stroju pokazuje drogę Trzem Królom.

Na scenie sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej zobaczycie 15 aktorów-śpiewaków,(występują m.in. Dorota Szostak-Gąska, Małgorzata Rapa, Mariola Zagojska, Jakub Gąska, Paweł Stanisław Wrona i inni) oraz 4 osobowy zespół instrumentalny (Agnieszka Schulz-Brzyska: fortepian, Natalia Nikitina-Kozub: skrzypce, Aleksander Tróżynski: klarnety, Monika Matys: wiolonczela. – A ponieważ nas jest mało, każdy z aktorów i śpiewaków gra po kilka ról. Nawet tancerze baletu zostali aktorami – mówi Mariola Zagojska, która jest także asystentem reżysera.

Bardzo interesująco wygląda muzyczna strona misterium, w której słychać elementy chorału, kantyczki i ludowej kolędy.

Zainteresowanie "Pastorałką” jest ogromne, dlatego warto pospieszyć się z zakupem biletów.

Leon Schiller, Pastorałka
Premiera 6 styczeń 2011, godz. 17
Miejsce: Sala koncertowa FL
Ceny biletów: 40, 35, 30 zł, rezerwacja, zakup biletów na: stronie: filharmonialubelska.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna