Teatr

Konfrontacje Teatralne: chór kobiet i sen więźniów

  Edytuj ten wpis

"Chór kobiet: Magnificat” okrzyknięto arcydziełem muzycznym (Krzysiek Krzysztofiak)
\"Chór kobiet: Magnificat” okrzyknięto arcydziełem muzycznym (Krzysiek Krzysztofiak)

W czwartek na Konfrontacjach Teatralnych zobaczymy najgłośniejszy spektakl festiwalu -. "Magnificat”. W piątek rewelacyjne "Treny”. A w niedzielę widownię w "Chatce Żaka” otoczą strażnicy więzienni z ostrą bronią.

Po niesamowitych spektaklach Marcina Libery (Orkiestra, III Furie) wydawałoby się, że Janusz Opryński, dyrektor Konfrontacji Teatralnych podniósł poprzeczkę najwyżej jak się da. Kiedy w studiu Radia Lublin na scenę wyszli aktorzy Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, żarty się skończyły. Po teatralnych poszukiwaniach i eksperymentach rodem z Kantora i starej dobrej alternatywy – Lublin zobaczył żywy, skondensowany teatr, który przejmująco pokazał Polskę dziś. Bez zbędnych ozdóbek, pseudoawangardy i twórczych cierpień.

Najważniejszym spektaklem czwartku jest Chór kobiet: Magnificat, który o godz. 17 rozpocznie się w Telewizji Lublin. Na scenie zobaczycie 25 kobiet, amatorek wybranych w castingu. Spektakl okrzyknięto arcydziełem muzycznym, fascynującym teatrem, objechał największe festiwale budząc aplauz feministek i postrach mężczyzn. To najczęściej pokazywany polski spektakl w Europie w ciągu ostatnich lat. I choć bilety poszły jak woda, to, kto bardzo chce wejść, wejdzie. Zawsze mogą trafić się zwroty, zwolnienie rezerwacji i bilet się znajdzie w kasie.

W piątek 19 października na pierwszy plan wysuwa się spektakl Teatru im. J. Kochanowskiego "A, ja Hanna”, który o 19.30 rozpocznie się w Teatrze Starym. To "Treny” odczytane na nowo, poświęcone Hannie, siostrze Urszulki, którą opłakuje Jan Kochanowski. Za rewelacyjną kreację Grażyny Rogowskiej przedstawienie dostało Grand Prix Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska”.

Niedziela należy do więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. – Niektórzy mają ciężkie wyroki. Zagrają "Sen nocy letniej” Szekspira – mówi Dariusz Jeż, koordynator projektu Zapaleni, polegającego na docieraniu z teatrem do ludzi wykluczonych ze społeczeństwa. Spektakl zacznie się w niedzielę 20 października o godz. 17 w sali widowiskowej Chatki Żaka, na widowni pojawią się strażnicy z ostrą bronią. Wstęp wolny, ale warto przyjść wcześniej, bo zainteresowanie niezwykłym finałem konfrontacji jest ogromne.

Bilety: (81) 536-03-20 – do kupienia na godzinę przed spektaklem w miejscu prezentacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna