Teatr

Konfrontacje Teatralne w Lublinie: Na początek Leszek Mądzik

  Edytuj ten wpis

Fragment plakatu ze spektaklu "Żar. Ines i Pedro" (Materiały organizatora)
Fragment plakatu ze spektaklu \"Żar. Ines i Pedro\" (Materiały organizatora)

W piątek 14.10 rozpoczynają się w Lublinie 16 Konfrontacje Teatralne. Na dobry początek Leszek Mądzik pokazuje swój portugalski spektakl o królu, który kazał ekshumować ciało ukochanej, posadził je na tronie i kazał zabójcom całować dłoń Ines.

Wszystko zaczęło się od wizyty Mądzika w opactwie Santa Maria de Alcobaça, zbudowany przez zakon Cystersów. – To tutaj w świątyni cystersów dostrzegłem dwa grobowce. Biały kamień łączył je tajemniczymi więzami. Katafalki jak łoża wieńczyły dwa ciała zwrócone stopami do siebie po to, by w chwili zmartwychwstania od razu paść sobie w objęcia. Pragnienie dalszego bycia razem po śmierci było siłą miłości dwojga kochanków Ines i Pedro – mówi Leszek Mądzik.

Historia, o której Mądzik opowiada w spektaklu "Żar. Ines i Pedro” zdarzyła się w XIV wieku. Pedro był synem króla Alfonsa IV. Zakochał się w dwórce Ines de Castro. Król się sprzeciwił miłości, syn wziął potajemnie ślub, pojawiły się dzieci. Król postawił na swoim i kazał zamordować Ines. Dwa lata później Pedro wstąpił na tron, kazał ekshumować ciało ukochanej, ubrał je w królewski płaszcz, nałożył koronę i zmusił zabójców do całowania ręki królowej. Początek spektaklu Teatru ACTA-A Companhia de Teatro do Algarveo: "Żar. Ines i Pedro” o godz. 18 w Warsztatach Kultury przy ul. Popiełuszki.

Natomiast o 20.30 w Teatrze Muzycznym w Lublinie oficjalne otwarcie festiwalu połączone ze suitą Vladimira Martynova "Children of the Otter”. Program tegorocznych konfrontacji jest imponujący. Dziewięć dni, jedenaście miejsc do grania, trzydzieści spektakli, osiem filmów, osiem koncertów.

Konfrontacje Teatralne 2011 w Lublinie (program)

W kasie Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 wciąż są bilety na większość spektakli i festiwalowych wydarzeń. Szczególnie polecamy spektakl TR Warszawa "Między nami dobrze jest” według prozy Doroty Masłowskiej, "Braci Karamazow” ze świetną rolą Adama Woronowicza i "Staruchę” z rewelacyjnym Andrzejem Masztalerzem. Oraz spektakl "Osadzeni. Młyńska 1” legendarnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania i przedstawienie "Niech żyje wojna” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – inspirowane serialem "Czterej pancerni i pies”.

Wśród teatrów zza wschodniej granicy szczególnie polecamy "Wolny teatr” z Mińska, zmuszony do występowania poza granicami Białorusi, który pokaże dwa spektakle: "Europica. Challenge” i "Być jak Harold Pinter”. Na pewno warto pójść na "Makbeta” w wykonaniu gruzińskiego Teatru Dramatu i Muzyki Vaso Abashidze z Tbilisi i spektakl "Edyp. Psia klatka” z Centrum Sztuki Współczesnej DAKH z Kijowa.

W klubie festiwalowym (Pub Czarna Owca) Roman Pawłowski poprowadzi spotkania z m.in. z twórcami Teatru Wolnego: Natalią Kailiadą, Nikolaiem Khalezinem i Vladimirem Shcherbanem, z reżyserem Grzegorzem Jarzyną, z Moniką Strzępką, reżyserką spektaklu "Niech żyje wojna” oraz Pawłem Demirskim. Wieczorem będą się odbywać koncerty. W Kinie Konfrontacji (Kino ABC) zobaczycie wartościowe filmy m.in.: "Car” i "Wyspa” w reż. Pawła Łungina, "Powrót” i "Wygnanie” w reż. Andrieja Zwiagincewa, oraz przedpremierowy pokaz filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Sześć postaci”.Konfrontacje Teatralne 2011 - bilety

Sprzedaż biletów i karnetów w kasie CK przy ul. Narutowicza 32 od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18 oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji. Biletu kosztują od 20 do 40 zł, karnet 250-300 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna