Teatr

Korepetycje z Grzegorzewskiego w Teatrze Starym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2015, 21:15
Autor: oprac. reda

To będzie okazja do nadrobienia zaległości w wiedzy o jednym z ważniejszych polskich reżyserów teatralnych. 9 kwietnia mija 10 rocznica śmierci Jerzego Grzegorzewskiego. Teatr Stary zaprasza na gratisowe oglądanie oraz spotkanie z Dorotą Segdą i Stanisławem Radwanem.

– Jerzy Grzegorzewski zawsze robił teatr autorski i osobny, długo uczył polską publiczność alfabetu swojego języka scenicznego, by w końcu dzięki dyrekcji w warszawskim teatrze Centrum Sztuki Studio a potem Teatrze Narodowym stać się jednym z architektów zbiorowej wyobraźni. Dzięki Grzegorzewskiemu teatralna elipsa i surrealne skojarzenia znalazły swoje miejsce w narodowej rekwizytorni, sceniczna poezja była gęsta od synekdoch. Wielkość i unikalność Grzegorzewskiego tak naprawdę pojęliśmy dopiero po jego śmierci, nagle zaczęło nam brakować takiego teatru, jego poczucia humoru, zdumiewających wizji nieistnienia, hipnotycznego rytmu "powoli ciemniejących malowideł.” – pisze o twórczości reżysera Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym.

9 i 10 kwietnia w teatrze przy Jezuickiej zobaczymy film dokumentalny o reżyserze pod tytułem "Skrywana obecność" i telewizyjne rejestracje jego spektakli – "Sędziów” "Tak zwaną ludzkość w obłędzie", "Operetkę"…

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Trzeba jedynie w kasie teatru wejściówkę.

PROGRAM

* 9 kwietnia

godz. 18
“Sędziowie” spektakl Teatru Telewizji / 2007 / 62'05''. Autor pierwowzoru: Stanisław Wyspiański; reż. Jerzy Grzegorzewski; muzyka: Stanisław Radwan.
Po projekcji odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Radwanem i Dorotą Segdą. Prowadzenie: Wojciech Majcherek.

* 10 kwietnia

godz. 17.00
“Jerzy Grzegorzewski. Skrywana obecność”, film dokumentalny / 2003 / 56'; scen. i reż. Jerzy Kalina

godz. 18.30
“Tak zwana ludzkość w obłędzie” spektakl Teatru Telewizji / 1998 / 60'19''.Autor pierwowzoru: Stanisław Ignacy Witkiewicz, scen. i reż. Jerzy Grzegorzewski, muzyka: Stanisław Radwan

godz. 20.00
“Operetka” spektakl Teatru Telewizji / 2001 / 79'15''. Autor pierwowzoru: Witold Gombrowicz, reż. Jerzy Grzegorzewski, muzyka: Stanisław Radwan.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna