Teatr

"Kukła. Księga Blasku” - nowy spektakl Pawła Passiniego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2012, 14:08

 (Materiały Organizatora)
(Materiały Organizatora)

Zapowiada się sensacyjnie. Jest oparty na Księdze Blasku, odwołuje się do Hioba, Dziadów i teatru Tadeusza Kantora. Premiera 3 sierpnia na festiwalu w Edynburgu.

W Lublinie trwają próby do nowego spektaklu Pawła Passiniego "Kukła. Księga Blasku”, do którego punktem wyjścia stała się Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) powstała w XIII wieku. To jedno z najważniejszych dzieł żydowskiego mistycyzmu i jeden z najoryginalniejszych komentarzy do Tory, Księgi Rut i Pieśni nad pieśniami.

– W przedstawieniu pojawią się także odwołania do Dziadów Adama Mickiewicza – mówi Anna Stepień z neTTheatre.

Paweł Passini, reżyser spektaklu ma nosa. Historia Księgi Blasku ma lubelskie akcenty. Jedna z pierwszych drukarni żydowskich w Królestwie Polskim powstała właśnie w Lublinie przy ulicy Szerokiej. Najsłynniejszą księgą wydrukowaną w Lublinie była mistyczna księga Zohar. Pełne wydanie księgi liczące ponad 2400 stron ukazało się w 1623.

– Z perspektywy mistyka świat to przestrzeń, w której Bóg komunikuje się z człowiekiem. Otaczający nas ludzie i przedmioty, spotykające nas zdarzenia, zarówno te globalne, jak i najbardziej prywatne i intymne, wszystkie one są przestrzenią bosko-ludzkiej rozmowy – czytamy w komunikacie od zespołu teatralnego.

W spektaklu zagra między innymi Marek Oleksy z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, legendarnego zespołu Henryka Tomaszewskiego oraz Elżbieta Rojek, wieloletnia aktorka Teatru Gardzienice.

Jak to u Passiniego będzie muzyka na żywo i projekcje wideo. Muzykę napisali Łukasz Wójcik i Paweł Passini, autorem scenografii jest Zuzanna Srebrna, kostiumy szyje El Bruzda. Spektakl powstaje w koprodukcji neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań (Lublin) i Fabryki Sztuki w Łodzi.

Premiera (3 sierpnia) i pierwsze pokazy planowane są na Edinburgh Fringe Festiwal.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna