Teatr

"Makbet” w Osterwie i szekspirowscy Sąsiedzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2010, 09:44

Druga dekada czerwca upłynie w Lublinie w duchu teatru elżbietańskiego. Ożyją słynni bohaterowie Williama Szekspira.

Elżbietańsko-szekspirowski maraton zacznie się w piątek (11.06) o godz. 19 w Teatrze im. Juliusza Osterwy premierą "Makbeta”. Wielka tragedia o zgubnych skutkach żądzy władzy nie była tu wystawiana od 1964 roku. Teraz powróci w inscenizacji Leszka Mądzika, którego wspierają twórczo kostiumolożka Zofia de Ines i kompozytor Andrzej Zarycki.

– Nie interesuje mnie "Makbet” w kategorii samego odczytywania tekstu. Jestem lojalny wobec materii dramatu, ale przede wszystkim szukam obrazu. Chcę, żeby spektakl popłynął obrazami, które mają zdolność ruchu, dynamikę – mówi Mądzik i już wiadomo, że nie będzie to zwykły teatr dramatyczny.

"Makbeta” będzie można oglądać w Osterwie także w sobotę i niedzielę. A już w poniedziałek rozpocznie się Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi”, który będzie poświęcony Williamowi Szekspirowi i zjawisku teatru elżbietańskiego.

– W dość nietypowych dla teatru przestrzeniach pokażemy interesujące odczytania dzieł Szekspira oraz produkcje inspirowane wątkami jego dramatów – zapowiadają organizatorzy piątej edycji festiwalu i wyliczają: – Bohaterowie i historie szekspirowskie pojawią się w namiocie cyrkowym (Teatr Continuo – Finis Terrae, Teatr Anpu – Romeo i Julia), a także w nurcie ulicznym i plenerowym (Brzeski Teatr Dramatu i Muzyki – Romeo i Julia, Teatr Tulave – Hamlet, Teatr Lalkowy z Żyliny – Otello).

Sąsiedzi zaczną się w poniedziałek o godz. 17 w Art Studio spektaklem "Już się ciebie nie boję, Otello!” Sceny Prapremier "InVitro”. Festiwal zakończy się w piątek 18 czerwca przedstawieniem Teatru Voskresinnia "Spotkać Prospera” (godz. 19, namiot na pl. Litewskim).

Bilety na "Makbeta” w Osterwie kosztują od 12 do 30 zł. Do kupienia w kasie teatru, ul. Narutowicza 17.

Karnety na Sąsiadów – po 150 i 80 zł – można nabyć w kasie Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32 (będzie też sporo niebiletowanych spektakli).


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna