Teatr

"Mama, tata, wojna i ja" - premiera nowego spektaklu Teatru Andersena

Dodano: 18 września 2016, 15:19
Autor: Damian Drabik

fot. Mari Hesjedal (materiały Teatru)<br />
fot. Mari Hesjedal (materiały Teatru)

Teatr im. H.Ch. Andersena powraca po wakacyjnej przerwie z nowym spektaklem i w nowej siedzibie. Obecnie przedstawienia Teatru będzie można oglądać w budynku Centrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1). Na piątek, 23 września o godz. 17 zaplanowano pierwszą premierę (pedagogiczną) spektaklu "Mama, tata, wojna i ja" na podstawie książki "Wojna" Gro Dahle. Druga - prasowa - będzie miała miejsce w sobotę o godz. 19. Regularne pokazy rozpoczną się w niedzielę, 25 września.

Bohaterką przedstawienia jest mała Inga, 9-letnia dziewczynka, która dorasta w dobrej i szczęśliwej rodzinie. Do czasu, gdy jej rodzice niespodziewanie postanawiają się rozstać. Teraz dzielą dom, dzielą świat, próbują podzielić się dziećmi. Inga i jej bracia wędrują od jednego domu do drugiego, biorą udział w bitwach dorosłych jako żołnierze i posłańcy. I najgorsze, że nie wiedzą, czy kiedykolwiek nastanie pokój. Inga nie potrafi zrozumieć wojny. Nie chce zostać żołnierzem. W środku dziewczynki tworzy się pusta, ciemna przestrzeń, która rośnie i rośnie z każdym dniem.

Jak przekonują organizatorzy spektaklu - sceniczna historia małej Ingi ma za zadanie za pomocą słów, obrazów, ruchu i dźwięku opowiedzieć o emocjach dzieci i dorosłych. Spróbujemy dotknąć bolesnego tematu, jakim jest rozpad rodziny, w sposób, który ma pomóc naszym małym i dużym widzom rozpocząć dialog i dyskusję wokół tematu oraz podarować kroplę nadziei, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

"Mama, tata, ja i wojna" to kolejny spektakl "Andersena", który powstaje w kooperacji z norweskimi twórcami. Za scenariusz odpowiada Tiril Pharo, a reżyseruje Simone Thiis, która wcześniej dla lubelskiego teatru przygotowała spektakl "Zły pan" (również na podstawie prozy Dahle). W obsadzie znaleźli się: Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica, Ilona Zgiet, Konrad Biel, Bartosz Siwek.

Premierze spektaklu towarzyszyć będą warsztaty edukacji teatralnej dla nauczycieli, które zorganizowane zostaną 23 września o godz. 13.30. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Plebańczyk. Uczestnicy otrzymają materiały dydaktyczne i certyfikaty uczestnictwa, a podczas warsztatów poznają twórcze działania, które pomogą przygotować klasę do udziału w tym przedstawieniu. Zapisy mailowo: edukacja@teatrandersena.pl i telefonicznie: 798 292 085. Liczba miejsc ograniczona.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Jednocześnie z lubelską premierą powstaje druga wersja spektaklu w Norwegii. Oprócz artystów i aktorów norweskich wezmą w niej udział aktorzy Teatru Andersena – Ilona Zgiet i Bartosz Siwek. Premiera norweska jest planowana na październik.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7 lat. Czas trwania: 50 minut. Bilety: 17 zł (wtorek-piątek), 25 zł (niedziela), 30 zł (pokaz premierowy).

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna