Teatr

Mrożek słuchał Amore Mio?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2014, 14:23

Już w sobotę, 15 lutego, pierwsza po latach premiera na deskach Akademickiego Centrum Kultury. Odważna, zaskakująca, do łez zabawna.

Joanna Lewicka - wykształcona w Niemczech reżyserka teatralna, która od 2010 r. mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie pokazała "Już się Ciebie nie boję, Otello”, "Sen Nocy Letniej”, czy "Przygaszeni - przeżyj to sam”. Tym razem na warsztat bierze Sławomira Mrożka. Nie tylko dramaty, ale też listy i wspomnienia pisarza. "Ekspedycja Mrożek” to historia trzech bohaterów, którzy w "mrożkowym” klimacie żonglują pojęciem wolności. Spektakl stawia znak równości między hasłem wolność, a chęcią podróżowania. A bohaterowie przemieszczają się w czasie i przestrzeni. - "Ekspedycja Mrożek” to spektakl niecodzienny. Niewiele w nim Mrożka, jakiego znamy, za to dużo poszukiwań pomiędzy światem żywych i umarłych, prób odpowiedzi pytania o prawdę i kłamstwo - mówi Barbara Wybacz, dyrektorka ACK "Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16). Sztuka oparta jest głównie na trzech dramatach Mrożka: "Zabawa”, "Na Pełnym Morzu”, "Rzeźnia”. Nie zabrakło w nim także fragmentów jego prozy, od "Dzienników” i "Listów”, po mało znane "Donosy” (wydane w nakładzie jedynie 1000 egz.). Na scenie zobaczymy Przemysława Buksińskiego, Remigiusza Jankowskiego i Dariusza Jeża. Tym, którzy widzieli "Złego” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, aktorów tych przedstawiać nie trzeba. Spektakl oparty na faktach z "przedteatralnego” życia Dariusza J. od kilku lat pokazywany jest na scenach w Polsce i zagranicą, wszędzie zbierając zasłużone owacje. Jaki pomysł na to charyzmatyczne męskie trio miała Joanna Lewicka? O tym przekonamy się już w sobotę. - Oczywiście, że bałam się porównań do "Złego”, nadal się boję - przyznaje reżyserka. - Postawiłam sobie dwa zadania. Po pierwsze: nie robić jednego dramatu, ale pobawić się kilkoma rzeczami Mrożka, tak by przekonać publiczność do całej jego twórczości. Druga rzecz, to dać aktorom szansę zaproponowania od siebie czegoś innego niż w "Złym”. Cieszę się, że Mrożek słuchał włoskiej muzyki i Mieczysława Fogga. Dzięki temu miałam możliwość stworzenia z chłopców muzycznej kapeli.

EKSPEDYCJA MROŻEK

Koncepcja i reżyseria: Joanna Lewicka Obsada: Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Dariusz Jeż Opracowanie muzyczne: Łukasz Jemioła Kostiumy: El Bruzda Executive producer: Andrzej Ryszard Wójcik Reżyseria światła i dźwięku: Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS Oprawa graficzna: Marcin Moszyński Producent: Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” Premiera: sobota, 15 lutego, godz. 18, 20.30 - wstęp tylko z zaproszeniami Kolejne spektakle: 16 lutego | niedziela: 18:00, 20:30 13 marca | czwartek: 19:00 premiera studencka - bilety specjalne w cenie 10 PLN 14 marca | piątek: 19:00 27 kwietnia | niedziela: 18:00 28 kwietnia | poniedziałek: 19:00 16 maja | piątek: 19:00 17 maja | sobota:19:00 18 maja | niedziela: 18:00 Bilety: 20, 30 zł
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna