Teatr

Nagroda za najlepszy monodram dla Mateusza Nowaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2014, 18:49

Na zakończonym w niedzielę 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego, Nagrodę za najlepsze przedstawienie festiwalu otrzymał Mateusz Nowak, współautor i wykonawca monodramu "Od przodu i od tyłu", na co dzień kierownik w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin.

W Przeglądzie udział brało dziewięć spektakli wybranych przez Radę Artystyczną Przeglądu spośród blisko trzydziestu spektakli zgłoszonych z całej Polski.

Jest pierwszy taki sukces lubelskiego monodramisty na warszawskim festiwalu, który ma już swoje stałe miejsce na polskiej mapie festiwali teatrów jednego aktora.

Jury (m.in. krytyk teatralny Jacek Wakar) podkreślało, że spektakl Nowaka zachwycił.

Z recenzji spektaklu "Od przodu i od tyłu, którego premiera odbyła się w Lublinie w marcu:

Już od pierwszych chwil spektaklu aktor zaskakuje widzów kilkuminutową melosylabizacją, podczas której nie oszczędza relacji (raczej nie politycznej) Stanisława Augusta i carycy Katarzyny. Potem jest jeszcze lepiej - Mateusz Nowak z niezwykłą łatwością przeobraża się w kilkanaście postaci - m.in. Casanovę, władczynię czy króla, zmieniając przy tym mimikę, głos i gestykulację.

Pomaga mu także oszczędna scenografia i wielofunkcyjny, pomysłowy kostium pozwalający na przemianę w każdego z przedstawionych bohaterów, co ułatwia widzom rozpoznanie, z kim mają do czynienia. Żadna z wymienionych postaci nie uniknie krytyki, obnażone zostaną wszystkie wady społeczeństwa. […]

Aktor poprzez zróżnicowane stylistycznie słownictwo oraz trampki połączone z sarmackim strojem bezlitośnie przypomina, że przywary społeczeństwa i jego przedstawicieli nie zmieniają się po dziś dzień, a polityka wciąż pozostaje grą pozorów i pustych słów. A więc śmialiśmy się z samych siebie?

Judyta Banaszyńska, "MonoMono” 2014, nr 5


Mateusz Nowak - Polonista i logopeda. Absolwent studiów podyplomowych "Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej”. Tworzył i koordynował projekty edukacyjne finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Dom Kultury +”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: mateusz nowak
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna