Teatr

Nowy sezon Teatru im. Osterwy: premiery sztuk Levina i Czechowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2012, 15:55
Autor: (PAP)

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie (Archiwum)
Teatr im. J. Osterwy w Lublinie (Archiwum)

"Pakujemy manatki” Hanocha Levina, "Płatonow” Antoniego Czechowa – premiery tych spektakli zaplanował Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie w nadchodzącym sezonie 2012/2013.

Sztukę jednego z najważniejszych izraelskich dramaturgów XX w. Hanocha Levina wyreżyseruje w lubelskim teatrze jego dyrektor Artur Tyszkiewicz.

"Teksty Levina to zaprawione specyficznym humorem opowieści pełne bolesnej prawdy o naszej kondycji. To, co odwieczne, miesza się z tym, co historyczne, a bohaterowie szukając miłości, sensu przemijania czy jakichś źródeł nadziei, gubią się zwykle w dziwacznej grze pomiędzy życiem a śmiercią” - powiedział Tyszkiewicz.

Sztuka "Pakujemy manatki” opatrzona podtytułem "Komedia na osiem pogrzebów” to rodzaj czarnej komedii. Pokazuje monotonne, nudne życie małej społeczności, w której wszyscy się znają i choć każdy jest niezadowolony i nieszczęśliwy, to jednak nie potrafi tego zmienić i wydobyć się z nudy i frustracji.

Tyszkiewicz ma swoim dorobku reżyserskim dwie inne sztuki Levina wystawione w warszawskich teatrach - "Sprzedawcy gumek” w Teatrze IMKA oraz "Shitz” w Teatrze Ateneum.

Hanoch Levin (1943-1999) opublikował 56 dramatów. Uważany jest za jednego z najciekawszych, najbardziej nowatorskich i oryginalnych dramaturgów. Jego sztuki budziły skrajne emocje i kontrowersje – krytykowany był m.in. za radykalizm, za epatowanie wulgarnością, ale też nazywany był sumieniem narodu, izraelskim Beckettem.

Młodzieńczą sztukę Antoniego Czechowa "Płatonow”, która opowiada historię lokalnego Don Juana na rosyjskiej prowincji, wyreżyseruje w lubelskim teatrze Agnieszka Korytkowska – Mazur. Spektakl powstanie w oparciu o nowe tłumaczenie "Płatonowa”, którego dokonała Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Trzecią planowaną w nowym sezonie premierą w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy będzie autorski projekt Remigiusza Brzyka, laureata wielu nagród, twórcy głośnych przedstawień m.in. "Czarownice z Salem” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, "Wodzirej” według Feliksa Falka w Teatrze IMKA. Szczegółów lubelskiego przedsięwzięcia Brzyka dyrekcja Teatru jeszcze nie ujawnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna