Teatr

Opium Grupy Tańca Współczesnego PL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2010, 13:53

Premierę spektaklu "Opium” zapowiada na piątek (21.05) Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Za koncepcję, reżyserię i choreografię przedstawienia odpowiada Anna Żak, kierowniczka artystyczna Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. – Impulsem do powstania spektaklu była chęć rozwinięcia atmosfery zarysowanej w impresji "Karuzela z Madonnami”, tańczonej przez grupę. Trudno było się oprzeć kreacjom El Bruzdy spotęgowanym przez kobieco zadymiony świat, tajemniczo przyćmiewający marzenia, namiętności, pomieszane zapachy... i kobiece słabości – mówi Żak.

Kolejną inspiracją stał się Jean Cocteau, poeta, prozaik, autor sztuk teatralnych, librecista operowy i baletowy, reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenograf, malarz, rysownik, rzeźbiarz i choreograf. – Jego sztuka przypomina schodzenie w głąb samego siebie drogą przypominającą senne marzenie bez snu – Żak cytuje zasłyszaną kiedyś opinie o francuskim artyście.

Cocteau współpracował m.in. z Picassem, Erikiem Satie, Marcelem Proustem, Sergiejem Diagilewem, Edith Piaf, Coco Chanel, Igorem Strawińskim oraz swoimi kochankami Jeanem Marais i Raymondem Radiguetem. – Śmierć Radigueta pchnęła Cocteau w ramiona opium. Twierdził, że paląc je, ma złudzenie, że żyje – przypomina Żak.

W materiałach promocyjnych spektaklu można przeczytać, że "trzecia nić inspiracji prowadzi do atelier Opium Art & Fashion”. "Galeria sztuki użytkowej Opium Art & Fashion powstała właśnie po to aby dawać radość wszystkim tym, którzy cenią niepowtarzalność w dziedzinie mody” – czytamy na stronie firmy.

– Tak rozkręciła się surrealistyczna karuzela snów, marzeń, tajemnic, namiętności, spełnień, złudzeń, lęków, słabości – Anna Żak podsumowuje swoje inspiracje. I opisuje ideę spektaklu: – Wszystko może stać się opium. Wszystko może uszczęśliwić... Dążenie do znalezienia i utrzymywania wiecznie trwającego stanu szczęśliwości może jednak też uzależnić, zdusić, zatruć, zabić...

W "Opium” zabrzmi muzyka Ryszarda Lateckiego i Alberto Iglesiasa. Kostiumy przygotowała El Bruzda. Kreacja taneczna: Ewelina Drzał, Agnieszka Duda, Dominika Jarosz, Małgorzata Krasowska, Małgorzata Kwiecień, Beata Mysiak, Karolina Sularz i Dorota Świć-Kęcik.

Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek o godz. 19 w Art Studio w ACK UMCS "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16.

Bilety – normalne po 20 zł, ulgowe po 10 zł – do nabycia w kasie Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) w godz. 11.30–15.30 i w Chatce Żaka tuż przed prezentacją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna