Teatr

Ostatnie "Rozmowy z katem" w Teatrze Osterwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2010, 09:44

Wstrząsająca treść i popisowa gra aktorska – to "Rozmowy z katem” w Osterwie. W czwartek (4.03) ostatnia prezentacja w sezonie.

"Rozmowy z katem” napisał Kazimierz Moczarski po wyjściu ze stalinowskiego więzienia, w którym przesiedział 11 lat. Przez 9 miesięcy, od 2 marca do 11 listopada 1949 roku, AK-owiec był trzymany w jednej celi śmierci z katem warszawskiego getta, niemieckim generałem SS Jürgenem Stroopem.

Doświadczając "sprawiedliwości” z rąk komunistycznych oprawców i przebywając z narodowosocjalistycznym prominentem bohater powstania warszawskiego miał okazję zbadać mentalność stojącą za dwoma, równie przerażającymi totalitaryzmami.

Na fali gomułkowskiej odwilży Moczarski został uwolniony i zrehabilitowany. Swoje wspomnienia z odsiadki ze Stroopem zawarł w powieści, która okazała się bardzo inspirująca dla ludzi teatru.

Przystosował ją dla sceny Zygmunt Hübner, który także wcielił się w postać autora wspomnień w inscenizacji "Rozmów z katem” Andrzeja Wajdy w 1977. W Lublinie adaptację wstrząsającej prozy wystawiono po raz pierwszy już rok później.

Tekst Moczarskiego i Hübnera ponownie trafił na lubelską scenę w 1997 roku. Reżyserii spektaklu w Teatrze Osterwy podjął się Zbigniew Sztejman. W roli Stroopa obsadził Henryka Sobiecharta, a postać polskiego skazańca powierzył Witoldowi Kopciowi.

Ta realizacja jest prezentowana na Scenie Reduta do dziś i wciąż wzbudza duże zainteresowanie publiczności. W sumie obyło się już ponad 250 przedstawień.

Jednak w obecnym sezonie spektakl zostanie zagrany jeszcze tylko dwa razy – w środę o godz. 19 i w czwartek o godz. 11. Na czwartkową prezentację są jeszcze bilety. Kosztują od 18 do 25 zł i można je kupić w kasie Teatru im. Juliusz Osterwy, ul. Narutowicza 17.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna