Teatr

Polak, diabeł i biskup w Teatrze Osterwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2013, 12:52

Spektakl jest grany przed sceną w specjalnej klatce zbudowanej z metalowych łóżek. (DOROTA AWIORKO-K
Spektakl jest grany przed sceną w specjalnej klatce zbudowanej z metalowych łóżek. (DOROTA AWIORKO-K

W sobotę 25 maja o 19 w Teatrze Osterwy premiera kontrowersyjnej sztuki Pawła Demirskiego "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł”.

Demirski to jeden z najciekawszych polskich dramaturgów współczesnych, ostro i bezkompromisowo opisujących polską rzeczywistość. Tekst jest mocny, ostry i na to musicie być od początku przygotowani. W podtytule autor wyjaśnia, że w "heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”. W programie znajdziecie odwołania do "Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Tyle, że współczesne wesele bardziej przypomina piekło niż czyściec. W dodatku jest grane w metalowej klatce. Przed sceną, bardzo blisko widzów.

W środku figurka Matki Boskiej, kilka mebli. Tylko 8 aktorów na scenie. W chocholim, okrutnym tańcu zobaczycie biskupa pedofila, generała w ciemnych okularach, dresiarza, staruszkę, początkującą gwiazdkę telewizyjną. W najbardziej kontrowersyjnej roli biskupa – Paweł Kos. – W tym zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku – piszą realizatorzy spektaklu, nazwanego w programie bulwarówką polityczną. W reklamowych witrynach Teatru Osterwy zamiast zdjęć napisy na szarym papierze: "Nie chcę być z Lublina, chcę być klasą średnią”. Okazuje się, że to fragment sztuki.

Nie da się ukryć, że najnowsza premiera może mocno zbulwersować mieszkańców Lublina. Remigiusz Brzyk, jeden z najzdolniejszych reżyserów w Polsce, uczeń Krystiana Lupy, nominowany do nagrody TVP Kultura "Gwarancje kultury” mówi, że kilka ostrych bitew na scenie zobaczymy. Zobaczymy także siebie samych w okrutnym lustrze. Zapowiada się bezkompromisowy, mądry spektakl o Polakach, który może zaboleć.

Premiera w sobotę 25 maja o 19, spektakle 26, 28-31 maja, 1-2 czerwca, bilety 37/30 zł.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna