Teatr

Polsko-ukraiński spektakl "Aporia 43"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2013, 14:33

12 i 13 maja Scena Prapremier InVitro i Teatr Arabesky zapraszają na spektakl "Aporia 43/ Dekalog: lokalna wojna światowa".

Spektakl, składa się z dwóch części: polskiej - "Aporia'43", wyreżyserowanej przez Łukasza Witt-Michałowskiego (Scena Prapremier InVitro, Lublin) i ukraińskiej - "Dekalog: lokalna wojna światowa", w reżyserii Svitlany Oleshko (Teatr Arabesky, Charków). Artyści, posiłkując się materiałami źródłowymi, badaniami historycznymi, osobistymi wywiadami ze świadkami, odwołują się do realiów polsko-ukraińskiego konfliktu na Wołyniu w latach 1943-47. W obu częściach spektaklu wystąpi jednakowa obsada, złożona z polskich i ukraińskich aktorów.

Polska część spektaklu "Aporia'43" nawiązuje do wydarzeń na Wołyniu (1943-45), gdzie doszło do masowej eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich i polskich akcji odwetowych na ludności ukraińskiej, oraz do współczesnych trudności w faktograficznym ujednoliceniu wersji tych wydarzeń przez strony polską i ukraińską. Łukasz Witt-Michałowski wielokrotnie w ciągu dwóch lat powracał w miejsca tamtych zdarzeń, spotykając się z ludźmi, którzy je przeżyli. Każda z opowiedzianych na scenie historii jest więc dokumentalnym zapisem konkretnych osób i miejsc, rodzajem autorskiej odmiany teatru dokumentalnego i metody verbatim. Sprawa Wołynia, pomimo upływu prawie siedemdziesięciu lat, wciąż jest nieobecna w świadomości Polaków i Ukraińców. Aktorzy polscy razem z ukraińskimi podejmują temat nierozstrzygnięty, otwierają jątrząca się ranę niedomówień i pokątnych szeptów. Prowokując do publicznej debaty, pytają - czy dialog w tak bolesnej sprawie może być w ogóle możliwy?

Ukraińska część spektaklu oparta jest na "Dekalogu nacjonalisty ukraińskiego”, stworzonym przez 25-letniego studenta filozofii. Tego "Dekalogu” nauczyły się na pamięć setki tysięcy młodych ludzi. Był on dla nich nie tylko dokumentem, ale wezwaniem do działania. Właśnie tak żyli i tak umierali. Z perspektywy naszego czasu "Dekalog” brzmi dość dziwnie: czasem niezrozumiale, czasem śmiesznie, czasem strasznie. Ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: za tymi dziesięcioma punktami stoją setki tysięcy ludzkich losów. Rozbite lustro można skleić, ale już nigdy nie będzie pokazywać jednego obrazu, a tylko różne jego fragmenty pod różnymi kątami. To tak, jakby oglądać stare zdjęcia, czytać cudze dzienniki, wędrować w czasie i spodziewać się, że historia może nas nareszcie czegoś nauczyć.

Po spektaklu "Aporia 43/ Dekalog:Lokalna wojna światowa" 12 maja - odbędzie się spotkanie twórców z widzami.
Zapraszamy.

Kiedy:
12.05.2013, godz. 19.00 / 13.05.2013, godz. 19.00
Gdzie: Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
Bilety: 20/30 zł. Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu spektaklu na godzinę przed rozpoczęciem.
Rezerwacja biletów: tel. 81 53 603 21
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna