Teatr

Poniedziałek na Konfrontacjach Teatralnych

  Edytuj ten wpis

Jeśli lubicie klimaty z teatru Kantora, spektakl "Kukła. Księga blasku" jest dla was (Archiwum Kon
Jeśli lubicie klimaty z teatru Kantora, spektakl \"Kukła. Księga blasku\" jest dla was (Archiwum Kon

Nowy Passini, Aporia'43 i Niewinni Czarodzieje to najważniejsze punkty dzisiejszego programu. Jeszcze są bilety!

Jeszcze są pojedyncze miejsca na spektakl "Kukła. Księga blasku”, nowy spektakl Pawła Passiniego oraz wzbudzający ogromne zainteresowanie projekt "Aporia'43 / Dekalog: lokalna wojna światowa”.

Bez problemu wejdziecie na dzisiejsze wydarzenia w Teatrze Starym. Na chętnych czekają także bilety na spektakl Mateusza Nowaka "Teatralność”, film "Faust” w Kinie Konfrontacji. Żeby wejść na koncert "Niewinni Czarodzieje”, trzeba mieć w ręku jakikolwiek bilet na "Konfrontacje Teatralne”.

Najważniejszym wydarzeniem poniedziałku jest niewątpliwie projekt "Aporia'43/Dekalog: lokalna wojna światowa”, spektakl przygotowany przez Teatr Arabesky z Charkowa i Scenę Prapremier InVitro z Lublina. Składa się z dwóch części. Polską wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski, ukraińską Svitlana Olesko. W obu występują ci sami aktorzy. Przy powstaniu spektaklu wykorzystano materiały źródłowe, badania historyczne, osobiste rozmowy ze świadkami polsko-ukraińskiego konfliktu na Wołyniu w latach 1943-47.

Dwa głosy o konflikcie na Wołyniu

"Aporia'43” (reż. Łukasz Witt-Michałowski) nawiązuje do masowej eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich i polskich akcji odwetowych na ludności ukraińskiej i dwóch obrazów tamtych wydarzeń dziś. Łukasz Witt-Michałowski pracował nad tematem dwa lata, wizytował miejsca, spotykał się z ludźmi. Dlatego każda z historii opowiedzianych na scenie to dokumentalny zapis konkretnej historii. Czy dialog w tak bolesnej sprawie może być w ogóle możliwy – pyta reżyser.

"Dekalog: lokalna wojna światowa” (reż. Svitlana Oleshko) powstał na bazie autentycznego "Dekalogu nacjonalisty ukraińskiego”. Oto niektóre przykazania: "Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu. Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawienia tajemnic. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców”.

Powstanie spektaklu już budzi kontrowersje. Dlatego następnego dnia – 16. października o godz. 16.00 w Sali Unii Lubelskiej w Klasztorze oo. Dominikanów odbędzie się dyskusja z udziałem historyków i publicystów dotycząca spektaklu i tragicznych wydarzeń do których się odwołuje.

Progam na poniedziałek 15 października

18.00 – neTTheatre (Lublin) – Kukła. Księga blasku (77') / Studio TVP Lublin, bilet: 20/30 zł
20.00 - Scena Prapremier InVitro (Lublin), Teatr Arabesky (Charków, Ukraina) - Aporia'43 / Dekalog: lokalna wojna światowa (120') / Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, bilet: 20/30 zł,
21.00 – Artur Klinau (Mińsk, Białoruś) - Mińsk. Miasto słońca – wykład performatywny (50') / Teatr Stary, bezpłatne wejściówki
22.00 - Volha Hapeyeva vs Buben (Mińsk, Białoruś) – koncert (60') / Teatr Stary, bezpłatne wejściówki
22.00 – Mateusz Nowak – teatralność (40') / Warsztaty Kultury, bilet: 10/15 zł
Imprezy towarzyszące:
19.00 – Kino Konfrontacji: Faust, reż. Aleksander Sokurow (140') / Klub Festiwalowy: Dwa piętra
22.30 – Muzyczne Konfrontacje Nocą: Envee / Niewinni Czarodzieje (Warszawa) / Klub Festiwalowy: Dwa piętra

Konfrontacje Teatralne 2012 (pełny program)

Bilety

Bilety do kupienia w kasie Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32. W dniach 13-19 października kasa czynna: sob. 12.00-18.00 / niedz. 12.00-16.00 / pon. – pt. 12.00-16.00
Oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.
Program na
http://17.konfrontacje.pl/program/
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna