Teatr

Poniedziałkowy wieczór z mistrzami tańca w Chatce Żaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2014, 12:43
Autor: (not. reda)

Dziś (9 czerwca) jest ważny poniedziałek. W Chatce Żaka można zobaczyć tancerzy z najwyższej półki. To kolejna odsłona projektu "Kino mistrzów tańca - Nederlands Dans Theater. O godz. 18 zacznie się projekcja i zobaczymy pierwszy z czterech przygotowanych na ten poniedziałek spektakli.

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” zapraszają na kolejną część cyklu filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.

Nederlands Dans Theater powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy'ego "zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23 - 40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w 1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Dziś (9 czerwca) Wieczór nr 4: NDT i Ekman / Eyal & Behar / Leon & Lightfoot / Inger. W programie: “STUDIO 2” - NDT2 (33 minuty), choreografia: Sol Leon i Paul Lightfoot. Spektakl został stworzony na obchody 50-lecia zespołu. Po części jest to hołd złożony przez choreografów sali prób, w której spędzili aż 20 lat tworząc w tym czasie ponad 40 choreografii. Muzyka, której używają nawiązuje do pierwszego wielkiego spektaklu Ohada Naharina pt. "Tabula rasa”.

“DREAM PLAY” - NDT2 (21 minut), choreografia: Johan Inger, który stworzył abstrakcyjną, choć nie pozbawioną narracyjności choreografię do "Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Pokazał w niej nowe spojrzenie na "obciążoną” wieloma interpretacjami historię pogańskiego rytuału, redukując ją do obrazu marzenia wywołanego przelotnym spotkaniem. Staje się ono erotyczną, a miejscami agresywną relacją sześciu bohaterów prowadzących ze sobą szorstką grę w otoczeniu pomysłowo skonstruowanej scenografii. Za ten spektakl Johan Inger został uhonorowany nagrodą Lucas Hoving Production Award w roku 2001.

“SARA” - NDT2 (13 minut), choreografia: Sharon Eyal i Gai Behar. Choreografia powstała równolegle z kompozycją muzyczną Ori Lichtika i oscyluje wokół wspomnień, marzeń, emocji, inspiracji, smutku, samotności, troski i współczucia, mówi po prostu o życiu.

“MAYBE TWO” - NDT2 (28 minut), choreografia: Alexander Ekman, który zawsze wybiera tematy mogące zainteresować szerokiego odbiorcę. Stawia na niezwykłą rytmiczność ruchu związaną z kompozycjami Ravela oraz Birdy.

Projekcje: Sala Widowiskowa - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS "Chatka Żaka”. Bilet: PWYW ("pay what you want” - "zapłać ile chcesz po pokazie”).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chatka Żaka
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna