Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

9 czerwca 2014 r.
12:43
Edytuj ten wpis

Poniedziałkowy wieczór z mistrzami tańca w Chatce Żaka

Autor: Zdjęcie autora (not. reda)
0 0 A A

Dziś (9 czerwca) jest ważny poniedziałek. W Chatce Żaka można zobaczyć tancerzy z najwyższej półki. To kolejna odsłona projektu "Kino mistrzów tańca - Nederlands Dans Theater. O godz. 18 zacznie się projekcja i zobaczymy pierwszy z czterech przygotowanych na ten poniedziałek spektakli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” zapraszają na kolejną część cyklu filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.

Nederlands Dans Theater powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy'ego "zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23 - 40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w 1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Dziś (9 czerwca) Wieczór nr 4: NDT i Ekman / Eyal & Behar / Leon & Lightfoot / Inger. W programie: “STUDIO 2” - NDT2 (33 minuty), choreografia: Sol Leon i Paul Lightfoot. Spektakl został stworzony na obchody 50-lecia zespołu. Po części jest to hołd złożony przez choreografów sali prób, w której spędzili aż 20 lat tworząc w tym czasie ponad 40 choreografii. Muzyka, której używają nawiązuje do pierwszego wielkiego spektaklu Ohada Naharina pt. "Tabula rasa”.

“DREAM PLAY” - NDT2 (21 minut), choreografia: Johan Inger, który stworzył abstrakcyjną, choć nie pozbawioną narracyjności choreografię do "Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Pokazał w niej nowe spojrzenie na "obciążoną” wieloma interpretacjami historię pogańskiego rytuału, redukując ją do obrazu marzenia wywołanego przelotnym spotkaniem. Staje się ono erotyczną, a miejscami agresywną relacją sześciu bohaterów prowadzących ze sobą szorstką grę w otoczeniu pomysłowo skonstruowanej scenografii. Za ten spektakl Johan Inger został uhonorowany nagrodą Lucas Hoving Production Award w roku 2001.

“SARA” - NDT2 (13 minut), choreografia: Sharon Eyal i Gai Behar. Choreografia powstała równolegle z kompozycją muzyczną Ori Lichtika i oscyluje wokół wspomnień, marzeń, emocji, inspiracji, smutku, samotności, troski i współczucia, mówi po prostu o życiu.

“MAYBE TWO” - NDT2 (28 minut), choreografia: Alexander Ekman, który zawsze wybiera tematy mogące zainteresować szerokiego odbiorcę. Stawia na niezwykłą rytmiczność ruchu związaną z kompozycjami Ravela oraz Birdy.

Projekcje: Sala Widowiskowa - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS "Chatka Żaka”. Bilet: PWYW ("pay what you want” - "zapłać ile chcesz po pokazie”).
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna