Teatr

Premiera Sceny Prapremier InVitro: Śmierć szczęśliwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2011, 10:19

Nowy spektakl Łukasza Witta-Michałowskiego nawiązuje do powieści Alberta Camusa "Śmierć szczęśliwa”
Nowy spektakl Łukasza Witta-Michałowskiego nawiązuje do powieści Alberta Camusa \"Śmierć szczęśliwa”

W sobotę (29.01) w Lublinie wystąpią goście z Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Kontrowersyjny spektakl o eutanazji wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski.

Najnowsza premiera spektaklu Sceny Prapremier InVitro nosi tytuł "Śmierć szczęśliwa”. Przedstawienie powstało we współpracy z Wrocławskim Teatrem Pantominy, założonym przez Henryka Tomaszewskiego. Twórcy teatru zrobili wszystko, żeby otoczyć go nimbem tajemnicy. W tym celu wykonali nawet zasłonę dymną, pisząc, że autorem jest tajemniczy Albert Sumak.

Albert Sumak miał wysłać Łukaszowi Witt-Michałowskiemu wprawki literackie. I opatrzyć je komentarzem: "Moja śmierć jest moją i tylko moją świadomie podjętą decyzją. (…) Od czterech lat walczę z chorobą, która powoli pozbawia mnie zdolności ludzkich niezbędnych do życia. Do życia, nie do wegetacji”.

Znając przekorę reżysera i twórcy Sceny Prapremier InVitro Albert Sumak to chwyt literacki. Sumak to odwrócone słowo "Kamus”, a nowy spektakl Łukasza Witta-Michałowskiego nawiązuje do debiutanckiej powieści Alberta Camusa "Śmierć szczęśliwa”, której bohater szuka szczęścia.

Nowy spektakl dotyczy eutanazji. Próbuje pokazać ją z perspektywy cierpiących i tych, którzy muszą znaleźć pieniądze na długotrwałe leczenie. Pomieszanie teologii umierania z ekonomią leczenia ma zdiagnozować eutanazję. Sposobem na trudny i kontrowersyjny temat na scenie ma być pantomima i świetni tancerze. Za choreografię odpowiada Zbigniew Szymczyk, za scenografię i wizualizacje Nordyk, za muzykę Max Kowalski, za kostiumy Monika Rostecka-Komorowska.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna