Teatr

Premiera spektaklu "Komornicka. Biografia pozorna”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2012, 21:32
Autor: (sz)

Anita Sokołowska w próbie spektaklu "Komornicka. Biografia pozorna”. (Maciej Kaczanowski)
Anita Sokołowska w próbie spektaklu \"Komornicka. Biografia pozorna”. (Maciej Kaczanowski)

Wczoraj w Warsztatach Kultury w Lublinie zobaczyliśmy Anitę Sokołowską w próbie spektaklu "Komornicka. Biografia pozorna”.

Serialowa doktor Lena Starska gra postać Marii Komornickiej, modernistycznej pisarki, która najpierw zmieniła płeć, potem zwariowała i umarła samotnie jako Piotr Włast.

Zostały po niej dwa zdjęcia, trzy książki, rozproszone wiersze i opowiadania oraz zeszyt "Xięga poezji idyllicznej”, zapisany "w czasach obłędu”. Bohaterka najnowszego spektaklu Sceny Prapremier InVitro "Komornicka. Biografia pozorna” urodziła się w 1876 roku. Wyszła za mąż za poetę Jana Lemańskiego, ale po dwóch latach małżeństwo skończyło się separacją. Komornicka spaliła suknie, wybiła sobie wszystkie zęby i kazała nazywać się Piotrem Odmieńcem Włastem.

– Pokazujemy strzępy biografii pisarki, która zmieniła płeć. To próba teatralnego śledztwa – tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej reżyser sztuki Bartek Frąckowiak.

Frąckowiak wcześniej zrobił z Anitą Sokołowską kontrowersyjny spektakl "Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie” w gdańskim Teatrze Wybrzeże, w którym Sokołowska gra księdza Helenę i magnetyzuje widownię wspaniałą sceną topless, podczas której zrzuca sutannę.

Anita Sokołowska, szerokiej widowni znana z roli doktor Leny Starskiej w serialu "Na dobre i na złe” pochodzi z Lublina. W Teatrze Osterwy zagrała Zosię w "Damach i huzarach” i seksowną Małgorzatę w "Diabelskim nasieniu”.

Pierwsze sceny zapowiadają mocny, gęsty, intrygujący spektakl o jednej z najbardziej wstrząsających postaci polskiej literatury. To wielkie wyzwanie dla Anity Sokołowskiej, nieco zmęczonej serialowym graniem. Przed nią wielka rola.

Lubelska premiera spektaklu już 24 lutego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna