Teatr

Premiera Teatru Maat Projekt: "Święto wiosny”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 czerwca 2011, 11:12

W środę (29.06) zobaczymy przedpremierowy pokaz "Święta wiosny”. Spektakl Tomasza Bazana inspirowany jest słynnym baletem Igora Strawińskiego, tańcem butoh i dramatem "Czekając na Godota” Samuela Becketta.

Tomasz Bazan wraz z swoim zespołem Teatru Maat Projekt wyraźnie znalazł pomysł na sukces. Nie tak dawno oglądaliśmy go w roli Prokuratora w spektaklu Janusza Opryńskiego "Bracia Karamazow” a w środę zobaczymy kolejne odwołanie lubelskich artystów do wielkiej literatury. Wydaje się, że spektakl z pogranicza japońskiego tańca butoh (teatru życia i śmierci) i jednego z najbardziej przejmujących tekstów Becketta dotrze do starszego i młodszego pokolenia widzów.

Kiedy w 1913 roku świat zobaczył "Święto wiosny” Igora Strawińskiego, podczas premiery, publiczność nie wytrzymała brutalnej muzyki, pogańskich wierzeń, wyzywającej choreografii i niemal afrykańskich rytmów. Może dlatego utwór Strawińskiego wciąż inspiruje.

Spektakl Tomasza Bazana "Święto wiosny” ogniskuje się na kilku najważniejszych słowach ze sztuki "Czekając na Godota”: Gogo – (ang.) idź, idź. Didi – (fr. 'dis dis') mów, mów. "No to idziemy? Chodźmy”.
Bazan powtarza za dramaturgiem: No to idziemy! Zostawiamy kapcie, telewizor, stres i to całe wegetacyjne obumieranie. Jest święto wiosny. Budzimy się do fizycznego i duchowego odrodzenia. Idziemy w dobrym kierunku. I nie oglądamy się na innych. Albo zostajemy. I czekamy na śmierć.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna