Teatr

Premiery w Andersenie i Centralnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2009, 10:16

Po przygodzie z niszową prozą w przedstawieniu "Homo Polonicus” kooperatywa Teatr "Provisorium”-Kompania "Teatr” powraca do wielkiej literatury.

Tym razem lubelskie teatry wystawią "Emigrantów” Sławomira Mrożka. Będzie to dopiero drugi dramat - po "Do piachu” Tadeusza Różewicza - w repertuarze tandemu, który częściej adaptuje epikę.

Bohaterami opublikowanej przed 35 laty książki są, zgodnie z jej tytułem, dwaj emigranci, prawdopodobnie Polacy, gnieżdżący się w jakiejś suterenie gdzieś w zachodniej Europie.

Jeden wyjechał z ojczyzny z powodów politycznych, drugi z przyczyn zarobkowych. Choć polskie wychodźstwo polityczne już należy do przeszłości, to dramat i tak w dużej mierze pozostał aktualny. Szczególnie w analizie dwóch biegunów naszego narodu, reprezentowanych przez bohaterów - inteligencji i plebsu.

Problem emigracji lubelscy inscenizatorzy potraktowali szeroko, znajdując u Mrożka solidną podstawę do twórczego, dramaturgicznego rozwinięcia. "Jakże w tym świecie rozczarowań i upokorzeń brzmią słowa współczesnych polityków o cudzie irlandzkim w Polsce, o powrotach nad Wisłę” - zastanawia się reżyser spektaklu Witold Mazurkiewicz.

Mazurkiewicz patrzy na wychodźstwo jeszcze szerzej: "Jak w tym obrazie świata wygląda problem światowej emigracji w obliczu paryskich zamieszek, zamachów w londyńskim metrze czy Nowym Jorku?

Tego typu pytania pokazują tragizm zjawiska emigracji - ucieczki przed czymś i pogoni za czymś, czego określić się nie da. Emigracja to budowanie wielokulturowego świata, który jednak nie jest tylko walorem naszej rzeczywistości - bywa zakończony tragiczną i krwawą pointą jak w Madrycie czy Paryżu”.

Premierowe przedstawienie "Emigrantów”, przygotowane w ramach Teatru Centralnego w lubelskim Centrum Kultury, zaplanowano na sobotę na godz. 19.

Wcześniej tego dnia, bo o godz. 17, w Teatrze im. H.Ch. Andersena, będzie można po raz pierwszy zobaczyć spektakl "Naprawda - kurs latania wg braci Grimm”. To autorska realizacja Bogusława Kierca. Oczywiście, propozycja głównie dla dzieci. Kierc jest pisarzem, aktorem, reżyserem, dramaturgiem i pedagogiem.

Opublikował kilkanaście książek. Słynie z tworzenia nowych słów i nietuzinkowego posługiwania się językiem, co widać już w tytule nowego spektaklu.

O czym on jest? Oto, co mówi sam autor: "Bohater »Naprawdy« Lalun, który jest lalkarzem (sam sobie robi teatr lalek), spotyka się z tymi, do których tęsknił i próbuje z nimi zagrać baśń pamiętaną z dzieciństwa. Próba się »nie składa«, ale sens baśni o trzech złotych włosach jakoś się wyjaśnia. Trzy złote nitki życia to: zdolność do prawdziwego kochania innych, umiejętność poznania sensu i wiara, że to, co jest pozornie niemożliwe, okaże się możliwe”.

Kolejne przedstawienie "Naprawdy” w niedzielę o godz. 16. Bilety od 12 do 16 zł.

Kolejne przedstawienie "Emigrantów” także w niedzielę o godz. 19. Bilety:
20 zł (normalne) i 10 zł (studenckie).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna