Teatr

"Przygaszeni wracają do Piękno Panie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2014, 10:53

Spektakl "Przygaszeni" wraca do galerii "Piękno Panie" (ul. Jezuicka 17). Spektakl będzie można obejrzeć w niedzielę 3 sierpnia o godz. 21.

- A może dać sobie spokój z bieganiem na castingi? Z proszeniem się o pieniądze w Ratuszu? Urzędnicy i tak wolą finansować marsze przeciwko in vitro niż dawać na kulturę... Zróbmy teatr w domu! Stroje już mamy, dekoracje też. W dwóch pokojach jakieś 40 osób się zmieści... Tak! Wystawmy "Fausta”!

Zanim jednak Zbyszek z Kornelią dojdą do takiego wniosku, próbują znaleźć swoje miejsce na lubelskich scenach. A widz przycupnięty na krześle w ich salonie, sypialni, czy przedpokoju, podgląda, jak im idzie.

Ona (Katarzyna Tadeusz) jest młoda, ambitna, po aktorskich studiach eksternistycznych, wciąż czeka na "rolę życia”. On (Dariusz Jeż) - niegdyś wzięty aktor, dziś zgorzkniały sceptyk, który wiedzę o współczesnej kulturze czerpie z książek i branżowej prasy.

To pełna zjadliwego humoru opowieść o parze aktorów, która próbuje odnaleźć się we dzisiejszych realiach. A jest to świat castingów, "zarządzania projektami”, hołdów składanych VIP-om (wedle reguły "jak nie podziękujesz to znikasz”).

W tym teatrze nie ma sceny, kurtyny, ani nawet szatni. Za tylko duży pokój, łazienka i sypialnia, gdzie Kornelia ze Zbysiem urządzili sobie swoje małe królestwo.

Publiczność wchodzi do mieszkania artystów. Siada na ich krzesłach, parapetach i kanapie o charakterystycznym kształcie, której zdjęcie pojawiło się na okładce poczytnego kulturalnego miesięcznika wywołując wśród prawicowych miejskich radnych niemałe poruszenie.

Współczesna komedia inspirowana "Faustem” Goethego, w której nie brakuje odniesień do bieżących wydarzeń kulturalnych, politycznych czy społecznych, miała swoją premierę podczas ubiegłorocznej lubelskiej Nocy Kultury (8 czerwca 2013). Spektakl, który - jak napisał jeden z lubelskich krytyków teatralnych - zjadliwie i trafnie podsumowuje los artystów niedoszłej Europejskiej Stolicy Kultury, na afiszu galerii "Piękno Panie” (ul. Jezuicka 17) pojawił się 17 razy.

Za każdym razem cieszył się znakomitą frekwencją publiczności. Ograniczona przestrzeń "najmniejszego teatru po tej stronie Wisły” (35 mkw., dwa pokoje) z jednej strony ograniczała liczbę widzów, z drugiej - gwarantowała kameralną atmosferę. Jeśli rolą teatru jest przeniesienie widza w kompletnie inny świat, to ekipie "Przygaszonych” w pełni to się udało.

Po raz pierwszy spektakl pojawił się na "prawdziwej” scenie 8 marca. Salę widowiskową Teatru w Remizie (remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączkach (gm. Borzechów)), udało się zaaranżować tak, by przypominała mieszkanie pary zwariowanych artystów, a spektakl nie stracił nic ze swojej kameralnej atmosfery. Ten eksperyment okazał się sukcesem.

"Przygaszeni"

Reżyseria. Joanna Lewicka
Tekst: Joanna Lewicka, Katarzyna Tadeusz, Dariusz Jeż
Obsada: Katarzyna Tadeusz, Dariusz Jeż
Scenografia: Niezależna Grupa Projektowa Piękno Panie
Kamery, obsługa techniczna: Karol Rębisz
Produkcja: Łukasz Wójtowicz
Czas trwania: 55 min.

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc - e-mail: kattade@gmail.com, tel. 505 106 793. Cegiełka wstępu kosztuje 20 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Piękno Panie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna