Teatr

Scena Plastyczna KUL: Przejście

  Edytuj ten wpis

Najnowszy spektakl Leszka Mądzika "Przejście” z muzyką Tomasza Stańki będzie można obejrzeć w sobotę i niedzielę (30 i 31 października).

Czy to spektakl inny, niż dotychczasowe? I tak, i nie. Sam Leszek Mądzik mówi, że teraz penetruje głębię, konkretnie sięga w głąb ziemi, w dół, coraz niżej. Nie patrzy przed siebie, nie zastanawia się, co przed nim, a otwiera kolejne warstwy w głąb bo ostatecznie i nieuchronnie tam się znajdziemy. To tylko kwestia czasu. Myśląc o tym co jutro, albo trochę później zbliżamy się do tej granicy, którą wszyscy kiedyś przekroczymy. Czas jest nieubłagany i podstępny.

– W każdej porze życia dyskretnie nas zabiera – mówi Leszek Mądzik. – Najmniej odczuwamy jego rezultat w błogostanie młodości i witalności. Trans przeżyć w tym okresie ogarnie bez opamiętania. Ciało ludzkie jest nie tylko w strefie zachwytu i przeżywania, ale głosi też jego pochwałę.

Jednak poczucie trwałości jest złudne. Tylko młodość zadufana w sobie może przez moment tak uważać. Przemijanie jest wpisane w nas od chwili narodzin. Cóż, szczęśliwi, którzy nie myślą o tym…

– Patyna zbiera jednak swoje żniwo, czyni to bez złej woli, a raczej w poczuciu świętości tajemnicy o nas samych – dodaje L. Madzik. – Każe dostrzec sens procesu odchodzenia nieuchronnie przesypując klepsydrę ziemi. Całkowite w nią wejście kończy ten wizualny pobyt nagości, który przełożyć się tylko może w trwanie w pamięci, zawierzenie i wyobraźnię.

Ten spektakl jest poezją, uświęceniem nagiego ciała, bo w fenomenie nagości jest jakaś świętość. Jest w nim także początek i ostateczność. A jakie będzie przejście od jednego do drugiego?

Muzykę do spektaklu skomponował Tomasz Stańko. Powiedział, że z radością przyjął propozycje napisania muzyki dla Mądzika, bo jest to teatr wyjątkowy, w którym abstrakcja i forma są bardzo ważne, tak samo ważne jak i w muzyce, którą tworzy. Wyjaśnia, że muzyka jest oparta na trzech motywach, trzech kompozycjach nagranych w różnych wersjach, poprzedzielanych elementami improwizacji.

Będzie można zobaczyć spektakl wyjątkowy, jak zawsze pochłaniający emocjonalnie i intelektualnie, zmuszający do refleksji, niezwykły.

Spektakl "Przejście” prezentowany będzie w sobotę (30 października) o godz. 18.30 i 20.00 oraz w niedzielę 31 października o godz. 17.00, 18.30 i 20.00, w Starej Auli KUL. Cena biletów 30zł.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna