Teatr

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych


Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, Czechow po amerykańsku i obraz z wileńskiego getta – to finał 15 jubileuszowej edycji Konfrontacji Teatralnych.

W sobotę, 23 października o godz. 11 w festiwalowym klubie, mieszczącym się w Czarnej Owcy Janusz Opryński poprowadzi spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Cezarym Wodzińskim. Temat: Jak pisać o Zagładzie? Dwa lata temu to w Lublinie odbyła się próba czytana "Naszej Klasy, w piątek zobaczyliśmy ją dwukrotnie, teraz nadarza się niebywała okazja, żeby porozmawiać z autorem dramatu, który dostał Nike, najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. Trzeba być.

O godz. 18 i 21 w Warsztatach Kultury zobaczycie poruszający spektakl Pig Iron Theatre Company zatytułowany "Chekhov Lizardbrain”. Przedstawienie objechało cały świat, budząc zachwyt nad wirtuozerią aktorów i nowatorskim odczytaniem dramatu Antoniego Czechowa "Trzy siostry”.

Reżyser zderzył rosyjskiego klasyka z teorią Paula D. MacLeana – neurobiologa, który twierdzi, że ludzki mózg składa się z trzech warstw. Warstwa gadzia odpowiada za przetrwanie, limbiczna za reprodukcję gatunku a kora mózgowa za racjonalne myślenie. I pokazał samotność od podszewki. Samotność, która potrafi dokonać destrukcji życia, marzeń i pragnień. Na samotność głównego bohatera żyjącego na granicy autyzmu został nałożony tragikomiczny obraz Rosji.

Nadzwyczajna sprawność aktorów, ich wirtuozeria zderzona z poetyką wodewilu daje piorunującą mieszankę, która eksploduje w sercach i umysłach widzów.

W sobotę o godz. 20 w ArtStudio, ACK Chatka Żaka wielki finał Konfrontacji Teatralnych. Rosyjski Akademicki Teatr RAMT pokaże spektakl "Remis trwa tylko chwilę” w reżyserii Mindaugasa Karbauskisa.

Po sztuce Tadeusza Słobodzianka to kolejna interpretacja zagłady na Żydach pokazana przez pryzmat rodziny Lipmanów. Ich los będzie zależał od partii szachów, którą siedemnastoletni Izaak rozegra z komendantem getta Adolfem Shogerem.

Czy człowiek może przetrwać w obliczu nadzwyczajnych, ekstremalnych sytuacji? Czy potrafi dokonywać trudnych wyborów? Co daje sprzeciw? A co – pogodzenie z losem?
Kolejny mądry, ważny spektakl. Zobaczcie koniecznie.

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych

Godz. 11
Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Cezarym Wodzińskim, Refleksje nad "Naszą klasą'” Tadeusza Słobodzianka
prowadzenie: Janusz Opryński
Klub Festiwalowy @ Czarna Owca

Godz. 18 i 21
"Chekhov Lizardbrain” reż. Dan Rothenberg
Pig Iron Theatre Company
Warsztaty Kultury

Godz. 20
"Remis trwa tylko chwilę”, reż. Mindaugas Karbauskis
Rosyjski Akademicki Teatr RAMT
ArtStudio, ACK Chatka Żaka
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna