Teatr

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych

  Edytuj ten wpis

Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, Czechow po amerykańsku i obraz z wileńskiego getta – to finał 15 jubileuszowej edycji Konfrontacji Teatralnych.

W sobotę, 23 października o godz. 11 w festiwalowym klubie, mieszczącym się w Czarnej Owcy Janusz Opryński poprowadzi spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Cezarym Wodzińskim. Temat: Jak pisać o Zagładzie? Dwa lata temu to w Lublinie odbyła się próba czytana "Naszej Klasy, w piątek zobaczyliśmy ją dwukrotnie, teraz nadarza się niebywała okazja, żeby porozmawiać z autorem dramatu, który dostał Nike, najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. Trzeba być.

O godz. 18 i 21 w Warsztatach Kultury zobaczycie poruszający spektakl Pig Iron Theatre Company zatytułowany "Chekhov Lizardbrain”. Przedstawienie objechało cały świat, budząc zachwyt nad wirtuozerią aktorów i nowatorskim odczytaniem dramatu Antoniego Czechowa "Trzy siostry”.

Reżyser zderzył rosyjskiego klasyka z teorią Paula D. MacLeana – neurobiologa, który twierdzi, że ludzki mózg składa się z trzech warstw. Warstwa gadzia odpowiada za przetrwanie, limbiczna za reprodukcję gatunku a kora mózgowa za racjonalne myślenie. I pokazał samotność od podszewki. Samotność, która potrafi dokonać destrukcji życia, marzeń i pragnień. Na samotność głównego bohatera żyjącego na granicy autyzmu został nałożony tragikomiczny obraz Rosji.

Nadzwyczajna sprawność aktorów, ich wirtuozeria zderzona z poetyką wodewilu daje piorunującą mieszankę, która eksploduje w sercach i umysłach widzów.

W sobotę o godz. 20 w ArtStudio, ACK Chatka Żaka wielki finał Konfrontacji Teatralnych. Rosyjski Akademicki Teatr RAMT pokaże spektakl "Remis trwa tylko chwilę” w reżyserii Mindaugasa Karbauskisa.

Po sztuce Tadeusza Słobodzianka to kolejna interpretacja zagłady na Żydach pokazana przez pryzmat rodziny Lipmanów. Ich los będzie zależał od partii szachów, którą siedemnastoletni Izaak rozegra z komendantem getta Adolfem Shogerem.

Czy człowiek może przetrwać w obliczu nadzwyczajnych, ekstremalnych sytuacji? Czy potrafi dokonywać trudnych wyborów? Co daje sprzeciw? A co – pogodzenie z losem?
Kolejny mądry, ważny spektakl. Zobaczcie koniecznie.

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych

Godz. 11
Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem i Cezarym Wodzińskim, Refleksje nad "Naszą klasą'” Tadeusza Słobodzianka
prowadzenie: Janusz Opryński
Klub Festiwalowy @ Czarna Owca

Godz. 18 i 21
"Chekhov Lizardbrain” reż. Dan Rothenberg
Pig Iron Theatre Company
Warsztaty Kultury

Godz. 20
"Remis trwa tylko chwilę”, reż. Mindaugas Karbauskis
Rosyjski Akademicki Teatr RAMT
ArtStudio, ACK Chatka Żaka
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna