Teatr

Spektakl „Usland” i imprezy towarzyszące

Dodano: 15 kwietnia 2016, 14:37
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W najbliższy weekend odbędzie się kolejny pokaz przedpremierowy spektaklu „Usland. Śladami Leonarda Z.” W związku z tym wydarzeniem organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje: pokazy filmowe, instalacje oraz dyskusje.

W ramach przeglądu filmów towarzyszących  finałowi rezydencji „Usland” i prezentacji pracy czwórki twórców w Centrum Kultury, będziemy przyglądać się filmowym sposobom radzenia sobie z kryzysem – ekonomicznym, kulturalnym i społecznym. Wspólnie chcemy zastanowić się, jak na przestrzeni lat wyobrażaliśmy sobie alternatywne ekonomie i metody budowania społeczeństw. Czy artyści są w stanie zaproponować skuteczne rozwiązania dla problemów politycznych? – pytają organizatorzy.

W sobotę, 16 kwietnia o godz. 18 i 20 obejrzymy filmy „Yes-Meni naprawiają świat” i „Inside Job”. Oba dokumenty wpisują się w charakter omawianego spektaklu i dotyczą kwestii kryzysów społecznych, ekonomicznych i kulturalnych. (Bilety: 5 zł).

Tymczasem w niedzielę, 17 kwietnia o godz. 14.30 będziemy mogli zobaczyć dramat w reżyserii Dereka Jarmana „Ostatni Anglicy” z Tildą Swinton w roli głównej. Jest to artystyczny, intymny komentarz na temat problemów w Anglii opowiedziany w języku zdecydowanie bliższym poezji niż prozie. Dwie godziny później zaprezentowany zostanie "Rock in Reykjavik" - zrealizowany zimą 1981-1982 r. z udziałem uznanych zespołów islandzkiej alternatywy dokument ukazuje scenę post-punk/new wave tamtych czasów. (Bilety 5 zł). 

O godz. 16.30 odbędzie się otwarcie instalacji, natomiast o 18 będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz spektaklu „Usland. Śladami Leonarda Z.” (wstęp wolny). Przypominamy, że  w swojej sztuce twórcy (Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak, Daniel Malone i Agata Siniarska) próbują odpowiedzieć na następujące pytania: jak wyglądałyby nasze życia w jednym z najszczęśliwszych krajów? Jak żyłoby się artystom w państwie rządzonym przez artystów? Czy możemy wyobrazić sobie kraj pozbawiony armii, upraw, przemysłu technologicznego, w którym turystyka i sztuka stanowią największy wkład w gospodarkę? Czy chcemy wyobrażać sobie życie w świecie innym niż ten, który znamy? I czy na pewno wyobrażamy sobie lepszy, a nie gorszy świat?

Po zakończeniu spektaklu, o godz. 19.30, odbędzie się dyskusja  „Jakie mamy alternatywy? O innej ekonomii i innym społeczeństwie” poświęcona sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazła się Islandia oraz sposobom, w jaki kraj zaczął z kryzysem walczyć. W dyskusji udział wezmą: Adrian Bua (New Economy Foundation, Londyn), Agnieszka Jakimiak (dramaturżka, dramatopisarka, Kraków), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa).

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna