Teatr

Teatr Maat Projekt z premierą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2010, 14:12

Lubelski Teatr Maat Projekt przedstawi w weekend (22–24.01) swój nowy spektakl "Wake Up in the Evening”.

Z głośników popłynie muzyka Arvo Pärta. Zabrzmi też poezja i proza. Zaświecą kilkukolorowe, głównie punktowe, światła. Zobaczymy niewielką scenę przypominającą wybieg. Oraz sześcioro aktorów, którzy głównie ruchem będą opowiadać o tym, co wspólne, a co jednostkowe w zespołowej pracy artystycznej.

Nad spektaklem "Wake Up in the Evening” Teatr Maat Projekt pracuje od kilku miesięcy. Początkowo było to solo Tomasza Bazana – wedle jego koncepcji, z muzyką Arvo Pärta – określone przez niego mianem performance'u. Szef teatru wystąpił z nim po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku podczas Nocy Kultury.

W takim kształcie zaprezentował "Wake Up in the Evening” także w październiku w Teatrze Les Kurbas we Lwowie podczas warsztatów Formy Prowadzenia Ciała i na festiwalu Solo Dance w Kaliszu.

Wkrótce okazało się, że dzieło jest czymś w rodzaju pracy w toku przybierającej nowe formy. Najpierw do bezpośredniej pracy nad choreografią i do wykonania włączone zostały Kinga Boruń i Justyna Jasłowska, tancerki i performerki związane z teatrem od jego powstania w 2004 roku.

Następnie doszli Piotr Trojan, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, który czytał poezję i prozę, oraz czytająca i tańcząca Katarzyna Mróz, która powróciła do zespołu teatralnego po niemal dwuletniej przerwie. Wreszcie, w grudniowej prezentacji w Teatrze Praga, pojawił się tańczący Romuald Krężel, wrocławski aktor związany z Teatrem Nowym w Łodzi.

Ale dopiero teraz Teatr Maat Projekt wystąpi z oficjalną premierą międzymiastowego przedstawienia. Nowością będzie między innymi muzyka na żywo, uzupełniająca nagrania kompozycji Arvo Pärta, którą wykona na skrzypcach Łukasz Januszewski z Piotrkowa Trybunalskiego. Za realizację światła i dźwięku odpowiada lublinianin Marcin Kabat Kowalczuk.

O czym jest spektakl? Jego treść autorzy opisują następująco: "Wspólne wydarzenia. Wspólne życie i przeżywanie. Wspólne oddychanie. Pewnego popołudnia coś pęka. Proces przemian, niezwykle gwałtowny, pozostawia niezatartą rysę na współodczuwaniu. »Wake Up in the Evening« to próba laboratoryjnego spojrzenia na proces pracy zespołowej poddanej całkowitej jednostkowej izolacji. Spektakl oparty jest na indywidualnych spojrzeniach artystów na ich wspólne doświadczenia. To próba odpowiedzi na pytanie, na ile doświadczenia artystów mogą być traktowane wspólnie, a na ile należy je traktować jako zbiór jednoczesnych i odizolowanych działań.”

Przedstawienie zostanie zaprezentowane w piątek, sobotę i niedzielę w Art Studio. Każdego dnia początek o godz. 19. Na piątek wstęp tylko z zaproszeniami. Bilety na sobotnią i niedzielną prezentacje można kupić w kasie Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) w piątek w godz. 11.30–15.30 oraz na godzinę przed spektaklami w kasie Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16), w którym mieści się Art Studio.

Więcej informacji oraz rezerwacja biletów pod numerem (81) 536 03 21.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna