Teatr

Ten obcy: Spektakl o przyjaźni i miłości

  Edytuj ten wpis
Autor: (SZ)

W piątek 29 października o godz. 18 nowa premiera w lubelskim Teatrze Kameralnym.

Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Powieść "Ten obcy” została wpisana na międzynarodową, honorową listę im. H. Ch. Andersena. Teraz najsłynniejszą książkę Ireny Jurgielewiczowej w adaptacji Jana Wojciecha Krzyszczak zobaczymy na scenie.

Dlaczego ten tytuł? – Bo to książka wyjątkowa i bardzo wzruszająca – mówi Jan Wojciech Krzyszczak, który także wyreżyserował przedstawienie. Dlaczego ten autor? – Jej książki zostały przełożone na kilkanaście języków. W tym japoński – dodaje Krzyszczak.

Irena Jurgielewiczowa najpierw pisała bajki, potem książki dla młodzieży. Najbardziej znane powieści to "Niespokojne godziny”, "Wszystko inaczej”, "Ważne i nieważne”, "Inna?” "Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla”. "Ten obcy” uchodzi za najwybitniejszą książkę pisarki.

Co zobaczymy na scenie? – Pokażemy historię czwórki przyjaciół Pestki, Uli, Mariana i Julka, którzy na wakacjach spotykają Zenka, rannego chłopaka, ukrywającego się przed ludźmi – tłumaczy Jan Wojciech Krzyszczak. Każde z bohaterów na swój sposób zaprzyjaźnia się z obcym i poznaje jego historię. Oraz jego dobre i złe strony. Kiedy młodzi ludzie dowiedzą się, że ich Zenek jest złodziejem – świeżo zawiązana przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. Ale kiedy będzie potrzebował pomocy – pomoc otrzyma.

Czy taką prostą historię "kupią” młodzi ludzie, wychowani na Internecie, dyskotekach i grach komputerowych?
Jan Wojciech Krzyszczak wierzy, że tak. Dlaczego? Bo książka "Ten obcy” ma ponadczasowe przesłanie. Pokazuje, że doświadczanie przyjaźni i miłości zawsze będzie ważne, I zawsze będzie potrzebne.

Ponieważ książka opowiada o młodych ludziach, przed przystąpieniem do prób spektaklu w Teatrze Kameralnym został ogłoszony casting. – Do zawodowych aktorów dołączyli bardzo młodzi ludzie, co nadało spektaklowi świeżości – mówi Jan Wojciech Krzyszczak.

Malarską scenografię przygotował Ireneusz Salwa, muzykę napisał Tomek Kobiela. Na scenie występują: Krystyna Szydłowska, Jan Wojciech Krzyszczak, Beata Pietroń, Łukasz Szymanek, Paulina Połowniak, Julia Siegieda, Małgosia Stróżek i Adam Organista.

– Zapraszam na przedstawienie. Nie będziecie żałować – mówi Jan Wojciech Krzyszczak. Wstęp na piątkową premierę w sali widowiskowej Domu Kultury LSM przy ul. ul. Wallenroda 4a jest bezpłatny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna