Teatr

Vulva, czyli teatr w galerii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2014, 14:01

Na kilka dni przestrzenie galerii Labirynt zamienią się w teatralną scenę. Joanna Lewicka opowie historie czterech kobiet. O miłości i zdradzie, ale przede wszystkim o tęsknocie i marzeniach

4 kobiety-eksponaty, 4 pokoje, 4 różne role. Marta, Maria, Aktorka, Asenefa. Zakopany w pieluchach pragmatyk, której życiem rządzi pech. Niespełniona poetka wciąż mieszkająca z matką. Aktorka z małego miasta, której nie przyjęli do szkoły, bo była za chuda. I ta, która nie urodziła, by nie sprowadzać na świat "drugiego takiego”.

W galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) od poniedziałku powstaje niezwykła instalacja. Przestrzenie wystawiennicze z każdym dniem coraz bardziej przypominają mieszkania. Płytki, zlew, dywan, zasłony - kuchnia, łazienka, salon, sypialnia.

- W moim spektaklu-instalacji zobaczymy cztery bohaterki w swoich ulubionych miejscach. Dla jednej to kuchnia, dla innej sypialnia - opowiada Joanna Lewicka, reżyserka.

W tej na pozór realistycznej scenerii Lewicka opowie cztery historie. O kobietach w różnych wieku, z różnych miast i środowisk. Historie o miłości i zdradzie, ale przede wszystkim o tęsknocie i marzeniach.

- Zaczęło się od książki. Mahon Elizabeth Kerri w "Skandalistkach” opowiada historie kobiet, które nadały kierunek historii, zmieniły rzeczywistość w swoich dziedzinach: literaturze, sztuce, nauce. Ich historie zainspirowały mnie do tego, by zająć się "zwykłą” kobietą. Ciekawiło mnie jak wielka jest różnica miedzy prywatnością, a tym co pokazujemy na zewnątrz. Gdzie leży granica między sferą prywatną a publiczną? Która z tych twarzy jest prawdziwa? A może tylko ta, która odbija się w oczach faceta? - opowiada reżyserka.

Do opowieści o kobietach Lewicka zaprosiła mężczyznę. - Postać grana przez Jarosława Tomicę wydała mi się tutaj niezbędna. Daje właściwą perspektywę, męski punkt widzenia. Bo to spojrzenie faceta "wyciąga” z moich bohaterek pełnię kobiecości. Jego postać łączy też wszystkie cztery historie. One pochodzą z różnych środowisk, zajmują się różnymi rzeczami. Gdyby nie on, nigdy by się ze sobą nie spotkały - mówi.

W "Vulvie” zobaczymy aktorów nie tylko lubelskich teatrów: Katarzynę Tadeusz, Igę Załęczną, Ilonę Zgiet, Jarosława Tomicę i Angelikę Kujawiak. Materiały wideo: Maria Porzyc, Karol Rębisz. Scenografia: Nordyk.

Spektakl "na scenie” galerii Labirynt w piątek, sobotę i niedzielę (20, 21 ,22 czerwca) o godz. 19. Wejście na teren instalacji od godz. 15.

A wcześniej, przez dwie godziny dziennie (godz. 19-21) można podglądać jak się zmienia otoczenie każdej z bohaterek. Jak każda z kobiet tę przestrzeń sobą wypełnia, oswaja i udomawia.

Wstęp wolny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: joanna lewicka vulva
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna