Teatr

W piątek na Konfrontacjach Teatralnych

  Edytuj ten wpis

Co robi gej w obozie koncentracyjnym? Jak wygląda polski antysemityzm? Najlepiej ukamienować Żyda

The TimeKeepers, Sala Czarna CK, godz. 16, 20

Informacja o tym spektaklu znalazła się na polskich stronach gejowskich. Jeden z portali nazwał nawet lubelski festiwal konfrontacjami żydowsko – gejowskimi. Do Lublina sztukę amerykańskiego dramaturga Dana Clancy'ego „The Timekeepers” (Punktualni) przywiozła młoda izraelska grupa Ocean of Sugar.

To historia trzech więźniów obozu w Sachsenhausen. Głównym bohaterem jest Benjamin, berliński zegarmistrz (z jego profesją wiąże się tytuł sztuki). Drugi bohater to młody Niemiec, który jest gejem. Trzecią postacią jest sadystyczny kapo. Autor sztuki podchodzi do holocaustu ze specyficznym humorem. Przesłanie sztuki brzmi: Żydzi i geje jadą w obozie na tym samym wózku.

Nic co ludzkie, ArtStudio, Chatka Żaka, godz. 18

Spektakl zainspirowany książką Jana Tomasza Grossa „Strach”. Powstał na warsztatach prowadzonych przez Tadeusza Słobodzianka w podlubelskim Nasutowie. Choć pewne tematy są w Polsce nietykalne, to spektakl „Nic co ludzkie” porusza problemy pogromów żydowskich w powojennej Polsce. I rozgrzebuje to, co w Polsce zostało przemilczane.

Przedstawienie oparte jest na zeznaniach świadków pogromu kieleckiego, na wstrząsających relacjach byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau oraz na fragmentach książki Jana Tomasza Grossa pt. „Strach”.
Kontrowersyjny spektakl o polskim antysemityzmie. Lektura obowiązkowa.

Homo polonicus, Sala Nowa CK, godz. 21.30

Główny bohater choruje na polskość, która jest źródłem jego obłędu. Nienawidzi Innego, boi się Niemca Storcha, pogardza Francuzem, boi się Rosjanina, Żyda najchętniej by ukamienował.


Choć bohaterowie spektaklu są z XIX wieku, to sztuka mówi o współczesnym prowincjonalizmie Polaków. Bez ogródek pokazuje nasz archaiczny nacjonalizm, wyśmiewa pogardę dla rozumu. Obnaża głupotę i małość Polaka.
Mocny spektakl, który pali jak sól sypana na ranę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna