Teatr

XI Spotkania Teatrów Ulicznych w Świdniku (program)

Dodano: 18 sierpnia 2016, 13:15
Autor: Damian Drabik

fot. materiały prasowe organizatora
fot. materiały prasowe organizatora

W dniach 20-21 sierpnia w na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku odbędzie się jedenasta edycja Spotkań Teatrów Ulicznych. W czasie tegorocznej "Machiny Teatralnej" zaprezentują się cztery teatry.

W spotkaniach wezmą udział teatry zajmujące się m.in. przygotowywaniem widowisk ulicznych. W tym roku po raz pierwszy na świdnickiej scenie „pod chmurką” wystąpi Walny Teatr z Warszawy oraz A3 Teatr z Policznej. Do Świdnika powrócą natomiast z nowymi spektaklami warszawski Teatr „Akt” i Teatr „Klinika Lalek” z Wolimierza.

Teatr Walny powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami m.in Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego. W swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.

Teatr Akt działa w Warszawie od 1991 roku. Jest całkowicie niezależną grupą teatralną   konsekwentnie uprawiającą swój autorski teatr. Wyrósł z tradycji "polskiej szkoły pantomimy", ale przez lata wypracował własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu.

Teatr A3 – teatr różności, teatralne panopticum. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką ,,Tańcz’’. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest, ten najbardziej nieznaczny. Nie trzyma się linearnych historii humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje.

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Program Spotkań:

 

Sobota, 20 sierpnia

godz. 18.30 -  Walny Teatr (Warszawa) , spektakl ,,Noe’’ (przedstawienie familijne)

godz. 21.00 – Teatr Akt (Warszawa), spektakl ,,Poza czasem’’

 

Niedziela, 21 sierpnia

godz. 18.30 - Teatr A3 (Policzna), spektakl ,,Punch i Judy’’(przedstawienie familijne)

godz. 21.00 – Teatr Klinika Lalek (Wolimierz), spektakl ,,Cyrk bez przemocy”

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna